Jmenuji se Honza Zopka. Je mi 15 let a mám kombinované zdravotní postiženi. Žijeme s maminkou a 11 letou sestrou sami. Narodil jsem se jako nedonošený na 34 tt akutním císařem s neprůchodností střev. Druhý den po narození jsem musel na operaci. Na té jsem pak do svých 6 týdnů byl ještě 2×. Domů mě s moji maminkou pustili těsně před Vánoci s T drenem. Maminka to ani potom semnou nemela lehké. Pořád jsem jen plakal a aby mě utišila nosila mě ve dne i v noci na rukou než si všimla že, nereaguji na hračky. Měla podezření že nevidím. Návštěva v centru zrakových vad v Motole maminčiny obavy jen potvrdila a já ve svých 3 měsících jsem začal nosit brýle. Bohužel to nebyl to jediné s čím se musela moje mamka začít vyrovnávat. Při návštěvě na neurologii se zjistilo že mám opožděný vývoj a ochablé svaly v celém těle. Bylo mi 6 měsíců a já jen ležel a s tím se maminka nechtěla smířit. Začala tedy semnou chodit na plavání miminek. Jezdila k nám také paní z Centra ranné péče a ta mamce doporučila terapii s pejskem. Toho jsem doma měli, a tak se stal mým parťákem. Bohužel to, ale nebylo zdaleka vše. Ve 2,5 letech jsem ještě nemluvil a na vše jen ukazoval a vydával pouze zvuky. Začínal jsem se učit chodit. Podstoupil jsem také operaci očí a můj seznam diagnoz se tak rozšířil. Ty jsou vrozená zraková vada – v tuhle chvíli mám na levém oku pasivní slepotu a koukám zdravým pravým okem. l lehká mentální a motorická retardace, špatně se vyjadřuji v důsledku oslabeného sluchu. Mám ale i psychiatrickou diagnozu a a suspektrální znaky autismu a opožděný vývoj o 4 roky. Již 5. rokem docházím na tréninky BIKE a snažím se vyrovnat svým zdravým vrstevníkům. Ze začátku mi to moc nešlo a vše se mi muselo několikrát vysvětlit abych to pochopil. Chtělo to trpělivost a tu můj trenér Ivan Sova má. Hodně jsem se v tomto sportu zlepšil a od loňského podzimu jsem začal trénovat na cyklokrosovém kole. Jezdím na závody, tréninky a příměstské tábory, kam mě vozí moje mamka. Ta platí i všechny výdaje s tím spojené. Platí také opravy kola a teď i tréninkoví plán, který plním od ledna. Chodím také do fit centra. Mamka se mi sice snaží všechno zaplatit a i přesto, že pracuje, tak na kolo které teď potřebuji by dlouho šetřila a já bych se nemohl jezdit na závody, protože kolo co mám je na mě už malé. Pomozte mi prosím, abych se mohl dal věnovat tomuto krásnému sportu.











