Meliska byla 13. dubna 2023 převezena s kolapsovým stavem do Fakultní nemocnice v Brně, kde lékaři odhalili poruchy hybnosti končetin a poruchu vědomí. Po sérii vyšetření jí byla diagnostikována akutní diseminovaná encefalomyelitida (ADEM), vzácné autoimunitní onemocnění, které vážně postihuje centrální nervový systém. Zdravá holčička se během okamžiku ocitla v těžkém zdravotním stavu, který šokoval celou její rodinu.
Meliska strávila dva týdny na ARO, kde jí museli zajistit dýchání intubací a nasadit agresivní léčbu, včetně plazmaferézy a imunosupresiv, aby zmírnili zánět. Přesto zánětlivý proces způsobil nevratnou ztrátu mozkové tkáně. Po několika týdnech léčby byla převezena na JIP a později na neurologické oddělení, kde se její stav začal stabilizovat.
I přes drobné pokroky, jako je zlepšení oční fixace, Meliska nadále bojuje se spasticitou, epilepsií a ztrátou samostatnosti. Potřebuje intenzivní rehabilitace, aby se zabránilo zkracování šlach, a je plně závislá na výživě přes PEG. Po dvou měsících byla propuštěna domů, kde ji čeká dlouhá cesta plná rehabilitací a naděje, že se její stav postupně zlepší. Rodina věří, že s dostatečnou podporou bude moci Meliska znovu zažít plnohodnotný život.
