Dobrovýzva ukončena:

Výzva z donio.cz k pomoci obětem ruské agrese na Ukrajině

Vybráno 0 Kč 1 000 Kč
10 000 Kč
Výzva z donio.cz k pomoci obětem ruské agrese na Ukrajině
1 dárce
Celkem se zapojilo
1 000 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
Více o této sbírce

Výzva z donio.cz k pomoci obětem ruské agrese na Ukrajině

Autor
Vlastimil Horký
Datum přidání
13. 7. 2023

Proč Dobrovýzvu zakládám

Rád bych vás požádal o příspěvek na moji dobrovýzvu k pomoci obětem ruské agrese na Ukrajině. Cílem sbírky je podílet se na pořízení přenosného digitálního rentgenu pro polní mobilní nemocnici na Ukrajině, která pečuje o raněné vojáky i civilní obyvatele. 


POMOC ZRANĚNÝM VE VÁLCE

První dobrovolnická mobilní nemocnice Mykoly Pirohova

PDMSh je dobročinná organizace, která poskytuje urgentní i klasickou zdravotní péči civilistům i vojákům ve válce s Ruskem.

 • 9 let zkušeností s medicínou na frontě
 • 60 zdravotníků – dobrovolníků
 • 80 vozidel

Jde o největší projekt svého druhu na Ukrajině. Jejich lékaři, dobrovolníci z Ukrajiny i ze zahraničí, spolupracují v první linii s armádními lékaři a záchranáři a mají oficiální status účastníka válečného konfliktu.

Přibližně každý desátý raněný na frontě se v některé fázi svého léčení setkal s dobrovolníky z PDMSh. Nemocnice provozuje desítky stanovišť. Její dobrovolní lékaři jsou často špičkoví odborníci z různých lékařských oborů.

Od začátku invaze ošetřila První dobrovolnická mobilní nemocnice PDMSh více než 23000 raněných civilistů i vojáků přímo na frontě a v její blízkosti!

Děkujeme za vaši podporu. I sebemenší příspěvek nás posouvá blíž k cíli. Pokud nemáte možnost přispět, velmi nám pomůže, když o naší sbírce dáte vědět vašim přátelům, známým a kolegům.

New York Times: On the front lines with Ukraine’s ‘medical angels’

Ukraine: freiwillige Retter an der Front (SRF)

DEFIBRILÁTOR/PACIENTSKÝ MONITOR

Aktuálně vybíráme na defibrilátor a pacientský monitor značky Zoll. Nemocnice má 3 kusy plicních ventilátorů, ke kterým chybí defibrilátor. Jsou nutné pro resuscitaci nejhůře zraněných a jejich udržení při životě během extrémně dlouhého a náročného převozu na ARO.

Pokusíme se nakoupit použité přístroje s plnou zárukou za sníženou cenu.

„…byl voják z místa poblíž Slovjansku v Doněcké oblasti. Během velmi obtížné evakuace jeho srdce přestalo fungovat celkem čtyřikrát, ale lékařům naší nemocnice se to pokaždé podařilo napravit. Když byl později zase při vědomí, ukázalo se, že měl ten den narozeniny.“

PŘENOSNÝ DIGITÁLNÍ RENTGEN

Prvním cílem této naší už sedmé sbírky pro Ukrajinu bylo pořídit přenosný digitální rentgen pro mobilní nemocnici PDMSh.

Konečná cena systému Leonardo DR III od firmy Oehm und Rehbein, včetně dopravy z Německa a příslušenství, byla 631,578 Kč.

Na konci ledna 2024 se nám podařilo celý systém a další darované přístroje odvézt na Ukrajinu.

Rentgen bude sloužit na mobilních pracovištích blízko fronty při vyhledávání malých úlomků šrapnelů v těle, pro diagnostiku zlomenin, snímkování zranění hlavy apod.

Po skončení války bude používán ve zdravotní péči o obyvatele tam, kde díky ruské invazi byly zničeny klasické ordinace a nemocnice.

SaveLivesUA.eu & NAFO – NAŠE POMOC UKRAJINĚ

Dobrovolnické nemocnici PDMSh pomáháme dlouhodobě. Organizace působí již od ruské invaze na Krym v roce 2014 a stala se vzorovou komunitou, která propaguje a rozvíjí demokratické hodnoty. Na našich projektech s námi spolupracuje ředitel a zakladatel nemocnice Hennadiy Druzenko.

НАШІ ВОЇНИ ЗАСЛУГОВУЮТЬ НА НАЙКРАЩЕ (facebook.com)

Nemocnici jsme díky štědrosti našich dárců již dodali:

 • rentgenový systém Leonardo III … 631 578 Kč
 • rentgenový generátor (zářič) Amadeo … 329 987 Kč
 • přenosný plicní ventilátor s defibrilátorem … 591 000 Kč
 • bezdrátový ultrazvuk … 135 000 Kč
 • taktický zdravotní materiál … 150 000 Kč

Tyto přístroje již dnes pomáhají zachraňovat nejhůře zraněné ve válce, kteří by bez nich neměli šanci na přežití.

Materiál v hodnotě dalších 600 000 Kč jsme dodali brigádám ZSU a českým dobrovolníkům na Ukrajině (taktické obvazy, hrudní krytí, léky, termovizní techniku, vysílačky, powerbanky).

SaveLivesUA.eu je skupina dobrovolníků z ČR a SR, která funguje v rámci celosvětového hnutí NAFO. Díky našim aktivitám na Twitteru se nám daří získat pro naše projekty dárce z celého světa, doslova od USA až po Japonsko.

Více o nás a našich projektech najdete na webové stránce SaveLivesUA.eu, naše sbírky probíhají na Donio:

Úspěšně jsme dokončili a dodali na Ukrajinu:

Lékařský materiál a vybavení brigád ZSU: www.donio.cz/armed

Ventilátor/defibrilátor pro PDMSh: www.donio.cz/savelivesua

Ultrazvuk pro PDMSh: www.donio.cz/ultrazvukukrajina

Ultrazvuk pro úrazovou nemocnici Kyjev: www.donio.cz/kyiver

Termovizní technika pro ZSU: www.donio.cz/thermalscope

Zdravotní materiál pro ZSU: www.donio.cz/firstcare

100% z vámi darované částky je použito na nákup přístrojů a materiálu. Dopravu na Ukrajinu a další vedlejší náklady hradíme z vlastních zdrojů.

CO BUDE ZE SBÍRKY NAKOUPENO?

Veškeré finance (100%) budou použity výhradně na zakoupení vybavení pro PDMSh, podle přesných požadavků nemocnice. Požadavky se mohou změnit v průběhu sbírky.

Hlavním cílem sbírky je dodání přenosného rentgenového systému od německé firmy Oehm und Rehbein:

 • rentgenový detektor, počítač a software … 561000 Kč
 • rentgenový generátor Amadeo P-100 … 220000 Kč

(Ceny se mohou změnit v závislosti na změně kurzu EUR nebo z důvodů na straně výrobce.)

V další fázi sbírky pořídíme buď další potřebné lékařské přístroje pro mobilní pracoviště nemocnice, nebo rehabilitační vybavení či materiál pro centrum, které PDMSh v současnosti buduje.

Na tomto speciálním pracovišti se budou léčit a rehabilitovat lidé, trpící fyzickými i psychickými problémy z války. Centrum se nachází asi 130 km od Kyjeva.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Laskavý dárce
1 000 Kč  •  13. 7. 2023 20:31

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

 1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
 2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
 3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.