Sbírka ukončena:

Lehký mechanický vozík pro Martinu

Vybráno 0 Kč 6 400 Kč
170 000 Kč
 -
8 dárců
Celkem se zapojilo
800 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
67 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Lehký mechanický vozík pro Martinu

 -
Vybráno 0 Kč 6 400 Kč
170 000 Kč

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Jana Hrbáčová
Datum přidání
7. 8. 2023

Představení sbírky

Pro každého mladého člověka je těžké postavit se na vlastní nohy, ale když nohy nefungují a moc dobře nefungují ani ruce a chybí rodinné zázemí, tak už to chce pořádnou odvahu. Martině navíc život ukazuje ty nejhorší stránky… Hodně věcí zvládla sama, ale na speciální  lehoučký mechanický vozík, který by její částečně ochrnuté ruce uvezly a kterým by se dostala tam, kam se těžký elektrický vozík nedostane, na ten už opravdu nedosáhne. I silní lidé někdy potřebují pomoc. 

Komu pomůžeme?

Martinu znám z Centra Kociánka v Brně, kam chodí i má dcera.. Když jsem ji poznala, byla to vysmátá puberťačka, která jakoby ani nevnímala, že je upoutaná na vozík a ani její ruce nefungují na 100%. V té době už ale měla za sebou hodně smutný osud. Narodila se předčasně česko-vietnamskému páru s váhou jen 80 dkg. Svůj první boj vyhrála za cenu trvalého postižení. Její rodiče se rozešli a každý začal žít svůj vlastní nový život. A Martina to zvládla statečně. S vietnamskou houževnatostí, českým nadhledem a drsným humorem, který je společný oběma kulturám se postavila na vlastní kola a převzala odpovědnost sama za sebe. Tenkrát studovala Obchodní akademii na SŠ F. D. Roosevelta a po absolutoriu ještě učební obor Tvorba bižuterie. Jejím velkým koníčkem byl také tanec ve školní taneční skupině A proč ne? a Line dance.
Dnes je Martině 32 let a věci se změnily. Odešla z Kociánky (stejně by tam mohla zůstat jen do 40 let) a žije sama jen se svou psí parťáčkou Bellou v bezbariérovém bytečku.  Trápí ji postraumatická stresová porucha a deprese. Martina se stala oběti kriminálního činu a s psychickými následky se opět vyrovnává se statečností sobě vlastní. Její největší radostí zůstal tanec.
Odchodem z Centra Kociánka přišla Martina o stálou asistenci a doufala, že jí mobilitu zprostředkuje elektrický vozík, který je částečně hrazený pojišťovnou a na doplatek si vzala půjčku. Starý mechanický vozík jí dosloužil. Bohužel se ukázalo, že elektrický vozík má svá velká omezení. Nelze ho používat v interiéru, neprojede užšími dveřmi než 90 cm, nelze s ním dost dobře tančit a když se vybije barterie, tak se prostě nehne z místa. Martina by tedy potřebovala i náhradní mechanický vozík, který bude moci ovládat sama. Vzhledem k tomu, že její ruce jsou částečne ochrnuté a velmi slabé, je pro ni použitelný pouze ultralehký vozík, který má váhu do 4 kg. Takový vozík je například Tiga sub4, který má v nabídce firma Medicco a stojí 167 385 Kč. Zdravotní pojišťovna na druhý vozík nepřispívá a pro Martinu je tato částka nedosažitelná. A protože je zvyklá své problémy řešit, založila si sbírku na portálu Znesnáze 21. jenže život jí připravil další zklamání. Popsala svůj život s takovou skromností, že nikomu její příběh nepřipadal důležitý a z celkové částky vybrala asi jen 2% – 2252 Kč. A tak začala tahle statečná slečna propadat beznaději. Rozhodla jsem se, že zkusím dát jejímu snu ještě jednu šanci, a proto se na Vás obracím s prosbou, abyste přispěli jakoukoli částkou Martině na její sen o samostatnosti, o tanci a o vozíku tak lehkém, že se téměř stává součástí svého uživatele. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky budou použity na nákup mechanického invalidního vozíku Tiga sub4, který je speciálně odlehčený, váží jen 4kg a Martina ho zvládne ovládat i v terénu. Umožní jí návštěvu míst, kde se v interiéru nelze pohybovat na elektrickém vozíku, tj. tam, kde není berbariérový vchod, kde je jeden či dva schody v interiéru a umožní jí se nadále věnovat tanci. 
Pokud by se vybrala větší částka, Martina by ji použila k částečnému splacení půjček na elektrický vozík a na zařízení bezbariérového bytu. 
V případě, že se potřebnou částku nepodaří vybrat  se Martina pokusí  sehnat chybějící peníze jiným (legálním) způsobem a zároveň najít nějakou přijatelnou alternativu vozíku. 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Velkorysý dárce
600 Kč  •  11. 10. 2023 13:09
Velkorysý dárce
200 Kč  •  26. 9. 2023 8:50
DobroDárce
600 Kč  •  3. 9. 2023 23:19
Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  9. 8. 2023 10:23
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  8. 8. 2023 10:25
Štědrý dárce
1 000 Kč  •  8. 8. 2023 9:38
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  8. 8. 2023 9:31
Dárce, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  7. 8. 2023 15:08

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat