Theodor se narodil po bezproblémovém těhotenství jako zdravý chlapec. Změn a odchylek ve vývoji jsme si začali všímat až kolem druhého roku, kdy Theo přestal navazovat oční kontakt a reagovat na své jméno a “pokyny”. Následně jsme podstoupili vyšetření sluchu, avšak to prokázalo, že slyší dobře. K těmto problémům se postupně přidávaly i další, jako například opožděný vývoj řeči, neklid, nespavost v noci a nechuť k jídlu. Po následných vyšetřeních na neurologii, psychologii a psychiatrii byl závěr odborníků jednoznačný – Dětský autismus.
Theodor, momentálně ve věku 4,5 roku, je neverbální (nemluví a nerozumí řeči), mívá záchvaty, je hyperaktivní, často nepřítomný, nerozezná známé tváře od cizích a je nesamostatný. Potřebuje neustálý, nepřetržitý, každodenní dohled. Pokud má být někdy alespoň trochu samostatný a fungovat ve společnosti, je rozhodující právě věk dítěte, kdy se mu dostane odborné pomoci. Theodor nemá potřebu napodobovat rodiče, dospělé nebo děti. I když jste jej jako rodiče od začátku starostlivě krmili, oblékali, nosili a starali se o jeho hygienu, je stále velice obtížné to po něm vyžadovat. Theo nechápe, proč byste v tom neměli pokračovat dál a měl to dělat sám. I když toho zvládneme doma hodně, nácvik během terapie pod vedením odborníků má nepoměřitelně lepší výsledky a také se tím šance na zapojení dítěte do společnosti mnohonásobně zvyšují.
