Na začátku letošního roku začal Manny mít zdravotní problémy, začal více pít a jednou v noci se doma počůral. Hned jsme věděli, že je něco špatně. Krevní testy ovšem nic neukázaly a na desetiletého psa bylo vše v naprostém pořádku. Příznaky se ale nezlepšovaly a tak se pátralo dál a přišlo podezření na Cushingův syndrom. Ten se bohužel potvrdil. Jedná se o onemocnění způsobené nadprodukcí kortikoseroidů nadledvinkami. Nemoc nelze vyléčit, ale lze mírnit příznaky lékem Vetoryl. Jedná se ale bohužel o jeden z nejdražších léků. K problémům se přidala spavost a slabost končetin. Pes, který nejradši běhal za plotem a jezdil na výlety, dnes celé dny jen leží a do auta už ani nevyskočí. Má problém vstát z pelechu a sejít schody ven. Má ale stále chuť k jídlu a zájem o okolí. Léky ovšem nezabírají tak, jak bychom si přáli a museli jsme navýšit dávku. Manny má 42kg a momentální dávka léku vychází na 4800,- na měsíc. Je třeba ale další kontrola krve a testy, abychom konečně upravili dávku tak, aby se příznaky začaly zlepšovat. U některých psů je třeba vysokých dávek a vypadá to, že Manny je jedním z nich. To je už pro nás finančně neúnosné. Navíc Manny potřebuje dietní granule z důvodu horších jaterních testů a také bychom rádi vyzkoušeli alternativní léčbu pomocí bylinek a doplňků stravy.
