Podstatou debatních a koncertních happeningů „Lajf Aid 4 Srbija“ je zejména podpořit osvětu a informovanost ohledně lokální situace v Srbsku, nabídnout sety umělkyň a umělců, kteří mají k Balkánu blízko původem nebo repertoárem a vyjádřit tak podporu studentským protestům.
První akce proběhla 18. února 2025 v pražském prostoru Kampus Hybernská díky podpoře týmu SIMS – Studentská samospráva IMS. Vystoupila celá řada umělců (Nicholas Roy Arthofer, Mário Bihári, Mario Šeparović, Markéta Zdeňková & Džezvica) a proběhla také debata s novinářkou Magdalénou Fajtovou, která se na region bývalé Jugoslávie již řadu let zaměřuje a přináší průběžně reportáže i z protestů.
Během 21. srpna 2025 umožnila Čítárna Unijazz v Praze připravit „Lajf Aid 4 Srbija #2“, pro který si našel čas ještě větší počet odborníků. O aktuální situaci jsme hovořili s Veronikou Němcovou (Otvorená Kultúra!), Katarinou Vojnović (ex-Al Jazeera Balkans), Mladenem Savatovićem (N1) a Tobiášem Wágnerem (ex-Revue Prostor). Z umělců vystoupili Nicholas Roy Arthofer, Miloš Kunc, Der Šenster Gob a Yamaha Oriental.
Pro 6. října 2025 (tedy plánované datum „Lajf Aid 4 Srbija #3“) se podařilo zařídit vystoupení srbské rockové kapely Koikoi, která nyní patří mezi to nejzajímavější na alternativní srbské scéně.
Během večera také vystoupí početné české uskupení TooT Ensemble, které má ve svém jádru hned několik umělců, kteří mají praxi primárně s jazzem, ale zde tvoří spíše epickou party Balkan show a brněnští MMNK. Před koncerty proběhne 45min debata s Markem Grabežem, kapelníkem a zpěvákem formace Koikoi a v neposlední řadě také respektovaným mladým hercem, který poskytne sondu do stavu alternativní kultury a represí režimu vůči umělcům.
Pomozte nám prosím svými příspěvky tento večer realizovat.