Gymnázium a Hudební škola hlavního města Prahy (GMHS) je strukturou a zaměřením své výuky jediná instituce svého druhu v České republice. Našim posláním je rozvíjet a vychovávat vzdělané hudební profesionály i kulturní, hudby a umění milovné vzdělané kreativní lidi. Zároveň s tím posilovat a rozšiřovat kulturní povědomí a hodnoty a kultivovat tak společnost, předávat hodnoty české kultury doma i v zahraniční a v neposlední řadě i navazovat a rozvíjet spolupráci s dalšími partnery na nejrůznějších úrovních. Děláme vše pro to, abychom umožnili našim studentům získávat zkušenosti a rozvíjet jejich talent a schopnosti. Činíme tak mj. i pomocí aktivní koncertní činnosti v rámci profesionálních koncertních pódií. Pro hudbu na GMHS žijeme! Naši absolventi jsou členy České filharmonie, Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, Symfonického orchestru Českého rozhlasu, prestižních evropských orchestrů (m.j. Wienner Filharmoniker, Berliner Philharmonie) a dalších. Jsou vyhledávanými sólisty i členy komorních těles, mnozí naši minulí i současní studenti mají přímou zkušenost se sólovým účinkováním. Řada absolventů se podílí na realizaci, organizaci či šíření kulturního života prakticky na všech úrovních společenského života. Věříme, že máme posluchačům naší hudbou co říci. Věříme také, že naši studenti a Symfonický orchestr Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy jsou na potřebné umělecké a hráčské úrovni a dokáží se ctí prezentovat českou hudbu, kulturní i společenské hodnoty, a reprezentovat Českou republiku po celém světě.
Naše hudební gymnázium od roku 1994 pravidelně spolupracuje s Dubai National Conservatory (DNC) a Emirates Youth Symphony Orchestra. Pravidelné každoroční koncertní turné v Dubai, Šardžá, Abú Dhabí a dalších městech narušilo v minulosti pouze covidové období. V letošním roce (24. 11. – 5. 12.) se, jakj pevně věříme, uskuteční projekt k jubilejnímu 15. výročí této spolupráce a zároveň k 30. výročí založení Dubai National Conservatory. Pro tuto příležitost připravily obě instituce (GMHS a DNC) symfonický projekt, jehož dramaturgie spojuje českou a arabskou hudbu a také mladé, talentované hráče Symfonického orchestru GMHS a orchestru Emirates Youth Symphony Orchestra. V Roce české hudby je naší ambicí provést v SAE mj. Dvořákovou Symfonii č. 9 e moll „Z Nového světa“ a Dvořákův violoncellový koncert h moll. V minulosti měli společné projekty u posluchačů v SAE velký úspěch. Koncerty nezřídka navštěvují vlivné osobnosti z oblasti kultury a politiky. Pravidelně koncertujeme v rámci velkého hudebního festivalu v Abú Dhabí, koncertovali jsme mimo jiné i v rámci hlavního koncertu pořádaného OSN na hlavní stage EXPO v Dubaji v roce 2021 i o dva roky později v rámci celosvětové klimatické konference tamtéž. V letošním roce je počet českých studentů, kteří by na tomto projektu měli participovat tak, aby mohl fungovat, vysoký. Jde celkem o 51 lidí. Naplánováno je celkem 5 velkých koncertů, jedním z nich je mj. koncert ve Velkém sále národní knihovny Mohammada bin Rashida v Sarhjah při oslavách vzniku Spojených arabských emirátů.











