Hned krátce po příchodu na svět musel bojovat s krvácením do hlavy. Doktoři v tento moment říkali, že by nakonec mělo být vše v pořádku. Bohužel, krevní sraženina, která se vytvořila v jeho hlavičce, se podle předešlých očekávání nerozpustila, ale usadila se mu mezi hemisférami mozku, což mu způsobovalo bolesti a problémy s odtékáním mozkomíšního moku. Pepíčkovi musel být mozkomíšní mok odstraňován injekčně, protože byl příliš malý na to, aby podstoupil chirurgický zákrok. Pepíček musel čekat tři dlouhé měsíce, než mohl být konečně operován. Bohužel opět hrozilo riziko, že kvůli zvýšené bílkovině v těle se voperovaný drén bude ucpávat, což se také stávalo a do konce roku 2011 musel být Pepíček ještě několikrát reoperován kvůli ucpávání drenáže, což představovalo stále rostoucí riziko. Přesto tu existovala naděje na lepší zítřky.
Několik měsíců poté, co byl operován, Pepíček utrpěl zánět mozkových blan, a současně jeho dvojče bojovalo o život v kómatu kvůli špatně fungujícím plícím. Jeho bráška se nakonec uzdravili, ale pro Pepíčka to byl osudný moment, který způsobil jeho současný stav. Od té doby celé dva roky společně s maminkou trávili mnoho času v nemocnicích, a to s minimálními přestávkami. Situace byla nesmírně psychicky i fyzicky náročná pro jeho odvážnou maminku, která zůstala na Pepíčka, jeho dvojče i staršího bráchu sama.
