Kniha Pod povrch ožije JEN DÍKY TOBĚ. PROJEKT 2v1 (Vaše pomoc pomůže 2 projektům).
Na tisk, propagaci knihy a mnoho dalšího okolo knihy bude použito 50 000 Kč, zbylých 40 000 Kč půjde organizaci Okamžik na projekt Podpora nevidomých rodičů, aby mohli nevidomí rodiče nadále využívat ZDARMA. Více o programu v dolní části. Donio garantuje, že peníze nemohou být na jiné věci použity.
Proč 2 projekty?
Oba projekty jsou pro mě srdcové a vždy jsem měla v sobě touhu tvořit a zároveň pomáhat.
Co? 2v1? Je to vůbec možné?
Ano, je. Skrze projekt Pod povrch bych ráda podpořila nevidomé rodiče v organizaci Okamžik, z.ú., kde jsem během mých studentských let pracovala jako dobrovolník a ráda na tento čas vzpomínám. Dobrovázela jsem nevidomého chlapce Honzu z Nových Butovic až na Čerňák, aby se dostal od školy k autobusu. Zde jedna z málo vtipných příhod z našeho doprovázení:
Hlásím Honzovi nám oběma již známé ocelové schody. Nevidomý Honza se zastaví a pousměje se: „Tak tady se mi stala taková vtipná příhoda. Jednou jsem tu sletěl s jednou slečnou.“ Chvilku přemýšlím, co může být vtipného na spadnutí ze schodů. Ptám se ho: „Honzo, a to jsi si nijak neublížil?“ „Moc ne, měl jsem jen pár modřin. Ale slečna spadla přímo na mě.“ Obava, že se Honzovi stalo něco, ze mě opadla a já na to: „Tak to měla aspoň přistání do měkkého.“
Pro mě provázení bylo něco vyjímečného. V sobě jsem stále měla zodpovědnost za mého nevidomého přítele, s každým jeho škobrtnutím jsem si připomenula, že vše hlásit dopředu. Pro mě to byl splněný sen, protože jako malá holka jsem si hrála na nevidomou. Zavřela jsem oči a šla. Vžívala jsem se do života nevidomých a netušila jsem, že nastane čas, kdy je budu doprovázet a podporovat.
O knize
Kniha Pod povrch je zamyšlení o tomto světě a o vnímání reality. Investovala jsem do ní svůj čas, bezesné noci, energii, kreativitu …, aby mohla vzniknout. V knize naleznete např. básně jako je Koronavirus, Lesní královna, Budík, Láska, Maska, atd.
Celou knihu jsem tvořila z lásky a sama, obrázky, grafiku, i video, které vidíte nahoře i toto oficiální:
Recenze na knihu od Natálky:
„Tva sbirka basni mi lezi na nocnim stolku a cas od casu ji procitam. Jsi talent!“
O autorce
Jmenuji se Marie Vítková, přátelé mi říkají Maru a narodila jsem se na Chodsku. Již od malička jsem kreativec. Ráda vymýšlím příběhy, básničky a tento rok jsem se rozhodla, že nebudu nejenom své příběhy snít, ale že je skrze básně přenesu na papír. Inspirací mi byla témata dnešní doby, osobní prožitky i zážitky a má babička. Můj život byl někdy boj, kdy jsem dokázala jsem překonat sama sebe. Prožila jsem si devět let slovní šikany na základní škole. V devatenácti jsem odešla z domu a začala jsem se stavět na vlastní nohy. Vždy to nebylo jednoduché, ale i s uskromněním to člověk zvládl. Před několika roky jsem přišla k poznání, že realitu si vytváříme sami skrze naše myšlenky a každý z nás může každý den změnit a tvořit.














