Projekt ukončen:

Když to nejde říct: Kniha o modelování v alternativní a augmentativní komunikaci

Vybráno 0 Kč 68 530 Kč
120 000 Kč
 -
152 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
451 Kč
Průměrná výše příspěvku
5 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
90 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Když to nejde říct: Kniha o modelování v alternativní a augmentativní komunikaci

Zakladatel
Martin Mařík
Datum přidání
6. 4. 2023
Poslední aktualita

19. 1. 2024 12:05

Kniha a nový podcast!

Milí podporovatelé,

ještě jednou Vám děkujeme za veškerou pomoc, kterou jste nám při vydávání knihy o AAK poskytli.

Nyní je kniha již v prodeji a úspěšně pomáhá s modelováním v mnoha rodinách, školách, skupinách a spec. pedagogických centrech!

Knihu si můžete zakoupit přímo na e-shopu Pasparty.

Zároveň bychom Vás chtěli pozvat k poslechu druhého dílu našeho nového Speciálního podcastu, jehož hostem byla Mgr. Jana Šarounová, která se na vydání knihy podílela jako lektor a odborný poradce.

Podcast si můžete pustit zde:

👉 https://open.spotify.com/episode/2KKIE6T78suZSHTY9KvmFb?si=341abebb56754c18

👉 https://youtu.be/FcbyNk8JEBc

Děkujeme! A přejeme Vám úspěšný začátek nového roku.

Vaše Nakladatelství Pasparta 💙

Zobrazit celou aktualitu
Všechny aktuality

Co je to AAK a modelování?

Alternativní a augmentativní komunikace (AAK) nabízí náhradní možnost dorozumění například přes komunikační knihy nebo speciální aplikace v tabletu. Dnes není těžké se k těmto pomůckám dostat, ale přesto se opakovaně stává, že je děti sice mají, ale ke komunikaci je nedokážou používat. Často je to proto, že nevědí jak – nikdy totiž takovou komunikaci u nikoho neviděly.

Dítě s běžným vývojem se učí mluvit tak, že lidé v jeho okolí řeč používají stále a ve všech situacích, a tak mu ukazují, jak se řeč používá. To stejné potřebujeme dělat i u dětí, které chceme naučit komunikovat náhradním způsobem – musíme tímto způsobem komunikovat i my.

Každý den, v každém prostředí potřebujeme svou řeč přirozeně doprovázet i ukazováním na příslušné obrázky v komunikační knize nebo tabletu, tedy modelovat.

Právě o tom se rodiče i odborníci mohou velmi prakticky dočíst v knížce, kterou chceme vydat.

Co kniha obsahuje?

Kniha v první části obsahuje srozumitelné a čtivé vysvětlení toho, co to modelování je a proč je důležité. Opírá se přitom o vývoj řeči u zdravých dětí.

Dále popisuje základní zásady a fáze modelování a uvádí, jak k modelování přistupovat tak, aby proces učení AAK byl pro daného člověka co nejvhodnější a nejúspěšnější.

V druhé části jsou pak uvedeny praktické tipy a příklady, jak a při jakých příležitostech modelovat v každodenním životě, jak AAK zapojovat a učit se ji přirozenou formou.

Praktický návod k modelování

Kniha je jedinečná svou praktičností – díky ní dostanete do ruky návod jak na to a ukáže vám cestu, jak lidem s narušenou komunikační schopností (NKS) vytvořit při učení se řeči takové podmínky, jaké mají lidé s běžným vývojem. Je to teoretický průvodce, který vám vysvětlí vaši vlastní důležitost v roli komunikačního partnera v procesu učení. Je plná tipů, jak zábavně a přirozeně zapojit alternativní a augmentativní komunikaci do každodenního života. Naučí vás také jak se stát dobrým vzorem a modelem při používání AAK.

Kniha je nadějí pro lidi s NKS, kteří mají díky ní reálnou šanci naučit se komunikovat způsobem, který přinese oběma stranám radost z funkční vzájemné komunikace. Pomůže hlavně rodičům dětí s NKS, ale také jejich nejbližšímu okolí (pečující, paní učitelky, asistenti a další). Ocení ji současně i sociální pracovníci, speciální pedagogové a další odborníci.

Karolínka

Animovaný příběh Karolínky je inspirován příběhem klientky, která je neverbální a která díky snaze rodičů, učitelů, ale i spolužáků a sourozenců může se svým okolím komunikovat.

Pro Brumlu byl naopak inspirací háčkovaný medvídek, kterého do projektu věnovala studentka Adéla z Jindřichova Hradce. Všechny další postavičky poté do kreslené podoby mistrně převedl ilustrátor Libor Drobný.

Proč potřebujeme vaši podporu?

Vydání knihy je vždy nákladným procesem. Nejenže se kniha musí napsat, případně i ilustrovat, ale také se musí nasázet, vytisknout, svázat, zabalit, odeslat, zase odeslat…než se dostane ke čtenáři, projde přes několikery ruce, které musí vědět, co a jak, a jejich čas se tak cení ještě o to více.

Téma alternativní a augmentativní komunikace je zároveň tématem určeným pro užší skupinu dětí s narušenou komunikační schopností, rodiče, pečovatele a také učitele, psychology a jiné odborníky. Finální náklad bude činit 800–1000 kusů.

Kniha současně s tím vyžaduje barevný tisk, což v kombinaci s nízkým počtěm čtenářů výrazně zvyšuje náklady na výrobu.

Jaké odměny můžete získat?

Protože si vašich příspěvků velmi vážíme, nabízíme vám za ně sadu balíčků s různými odměnami.

Děkujeme

Na dodání odměn se podílela firma Sonnentor, která věnovala balíčky voňavých čajů i gumové medvídky, dále české papírnictví papelote, které nám ze zbytků papírů vyrobilo upcyklované bloky a sešity. Úžasné ručně vyráběné svíčky nám věnovala také Magda, maminka chlapečka s autismem (@plameenek), studentka Káťa nám vyšila plátěné tašky s Koblížkem a medvídka Brumlu, který nás v příběhu Karolínky nejvíce inspiroval, uháčkovala šikovná studentka Adélka. Všem tímto moc děkujeme!

Kdo knihu vydává?

Nakladatelství Pasparta

Nakladatelství se zaměřuje na vydávání odborných publikací z oblastí pedagogiky, speciální pedagogiky a psychologie. Vydává tituly, které zájemcům přinášejí informace a know-how použitelné v praxi, knihy pro děti i beletrii. Nakladatelství vedle vydávání knih pro různé cílové skupiny (pedagogové, asistenti pedagoga, psychologové a další odborníci, rodinní příslušníci lidí s hendikepem i tito lidé samotní) připravuje také didaktické pomůcky a pořádá různé vzdělávací akce.

Středisko celostátních programů a služeb Diakonie ČCE, Sociálně aktivizační služba Lifetool

Sociálně aktivizační služba je sociální služba pro seniorky, seniory a osoby se zdravotním postižením. Jejím posláním je pomocí elektronických, digitálních, technických komunikačních pomůcek a dalších metod umožnit lidem co nejvyšší možnou míru sociální integrace a nezávislosti. Služba se mimo jiné zaměřuje na AAK, resp. využívání tabletů a speciálních aplikací ke komunikaci.

SPC pro děti a mládež s vadami řeči se zaměřením na AAK, s.r.o.

Školské poradenské zařízení, které se zaměřuje na práci s dětmi s narušenou komunikační schopností. Vedle dětí s různými vadami řeči má mezi svými klienty i neverbální děti, pro něž se snaží společně s jejich rodinami a dalšími odborníky nastavovat a konzultovat vhodné způsoby alternativní a augmentativní komunikace. Speciálně pedagogické centrum se problematice AAK věnuje od svého založení v roce 1998.

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

19. 1. 2024 12:05

Kniha a nový podcast!

Milí podporovatelé,

ještě jednou Vám děkujeme za veškerou pomoc, kterou jste nám při vydávání knihy o AAK poskytli.

Nyní je kniha již v prodeji a úspěšně pomáhá s modelováním v mnoha rodinách, školách, skupinách a spec. pedagogických centrech!

Knihu si můžete zakoupit přímo na e-shopu Pasparty.

Zároveň bychom Vás chtěli pozvat k poslechu druhého dílu našeho nového Speciálního podcastu, jehož hostem byla Mgr. Jana Šarounová, která se na vydání knihy podílela jako lektor a odborný poradce.

Podcast si můžete pustit zde:

👉 https://open.spotify.com/episode/2KKIE6T78suZSHTY9KvmFb?si=341abebb56754c18

👉 https://youtu.be/FcbyNk8JEBc

Děkujeme! A přejeme Vám úspěšný začátek nového roku.

Vaše Nakladatelství Pasparta 💙

12. 5. 2023 21:26

Potřebujete založit? Žádný problém!

Máme pro vás dvě nové odměny :) Vzhledem k zájmu o knihu jsme navýšili počet pro předprodej. A zároveň máme i jednu lákavou novinku. Šikovná maminka a knihomolka Lucka nám do sbírky věnovala záložky do knih. Každá je originál. Takže jestli potřebujete založit – myslíme na vás ;)

Děkujeme za podporu!

12. 5. 2023 13:13

Posledních 5!

Zbývá posledních 5 knih s dopravou zdarma. Pokud jste ještě váhali, berte nyní, poté už jen s poštovným ;)

3. 5. 2023 13:26

Tisk potvrzen!

Podařilo se nám překonat další milník! Částka 40 tisíc nám zajistí pokrýt náklady na barevný tisk. Děkujeme!

15. 4. 2023 23:09

Máme první milník!

Překonali jsme první milník! Potřebných 25 % z cílové částky nám teď zajistí získání financí ze sbírky, a tak i jistotu vytištění knihy. Děkujeme! 🧡

Sledujte nás dále na sociálních sítích. Ještě zdaleka nekončíme 👀 

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Štědrý přispěvatel
450 Kč  •  29. 6. 2023 18:56
PETIT Jiří Menšík
5 000 Kč  •  28. 6. 2023 19:00
Domluvený inzerát na 2. Straně obálky
Milý přispěvatel
500 Kč  •  25. 6. 2023 19:35
Milý přispěvatel
450 Kč  •  25. 6. 2023 15:06
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
1 000 Kč  •  23. 6. 2023 10:01
Dobrosrdečný přispěvatel
450 Kč  •  21. 6. 2023 12:39
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  18. 6. 2023 11:54
Michaela V.
400 Kč  •  14. 6. 2023 17:24
Dobrý den, měla bych velký zájem o publikaci, neboť s AAK budeme brzy začínat. Moc doufam, že se sbírka uspesne vyvede 🙏 (také jsme trošičku přispěli) :)
Milý přispěvatel
400 Kč  •  14. 6. 2023 16:43
Štědrý přispěvatel
450 Kč  •  14. 6. 2023 15:38
Dáša V.
1 000 Kč  •  14. 6. 2023 14:48
Držím palce, aby se potřebná částka vybrala co nejdříve a vznikla tato kniha. Sama z vlastní zkušenosti vím, jak je důležitá alternativní komunikace pro děti, kterým nejde se dorozumět mluvenou řečí.
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
450 Kč  •  13. 6. 2023 15:45
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  9. 6. 2023 6:19
Milý přispěvatel
1 400 Kč  •  8. 6. 2023 22:36
Laskavý přispěvatel
450 Kč  •  7. 6. 2023 18:02
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
450 Kč  •  4. 6. 2023 20:25
Dobrosrdečný přispěvatel
1 000 Kč  •  1. 6. 2023 17:12
Velkorysý přispěvatel
600 Kč  •  22. 5. 2023 20:04
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
350 Kč  •  20. 5. 2023 18:42
Laskavý přispěvatel
1 000 Kč  •  19. 5. 2023 15:53

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu