Projekt ukončen:

ZAMILOVANÝ REBEL? Karel Čapek a jeho světová premiéra v Hradci Králové

Milník 1/1

Vytiskneme brožuru.

Vybráno 0 Kč 27 239 Kč
50 000 Kč
 -
39 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
698 Kč
Průměrná výše příspěvku
7 000 Kč
Nejvyšší příspěvek
89 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

ZAMILOVANÝ REBEL? Karel Čapek a jeho světová premiéra v Hradci Králové

Zakladatel
Společnost ochránců památek ve východních Čechách, z.s.
Datum přidání
28. 4. 2021

Karel Čapek v Hradci

Východní Čechy jsou krajem slavných spisovatelů. Mimořádné postavení má mezi nimi jméno Čapek. Bratři Čapkové prožili své dětství v nádherném kraji obklopeném přírodou, která probouzela jejich fantazii a inspirovala je k tvorbě. Zatímco Josef studoval ve Vrchlabí, Karla zavedla cesta do Hradce Králové, kde prožíval první lásky, ale také první střet se zkostnatělým školním režimem. Ani po odchodu do Brna ale neměl být Hradec jen městem, kde Karel zažil perné chvilky. Místní divadlo totiž vůbec poprvé uvedlo jeho hru R.U.R. 

Naším cílem je o Karlovu vztahu k HK vytvořit atraktivní a hravou brožuru pro návštěvníky i obyvatele města všeho věku. Navíc s tematickou vystřihovánkou a s originálními ilustracemi Evy Horské.

Kdo za projektem stojí?

Společnost ochránců památek ve východních Čechách, z. s. působí na poli ochrany kulturního dědictví již od roku 1990. Jejím cílem je aktivně pomáhat při obnově a záchraně památkového fondu, ale i osvětově působit a vysvětlovat, proč je důležité památky chránit a jak jejich prostřednictvím podporovat cestovní ruch. I proto vydává nejen vlastní Zpravodaj, ale i další publikace a informační materiály.

Pořádá také přednášky a výstavy. V posledních letech to je například seriál fotovýstav Památky a jejich osudy. Od roku 2018 zajišťuje ve městě provoz kontaktního místa pro veřejnost, kde jsou členové spolku k dispozici s konzultacemi v oblasti ochrany a obnovy kulturního dědictví. Aktivně se podílí na vydávání výročních turistických známek (v roce 2020 to bylo připomenutí 140 let od narození architekta Josefa Gočára a 100 let od narození arcibiskupa Karla Otčenáška). Už několik let spolek aktivně rekonstruuje kulturní památku Hrnčířův mlýn v Českém Meziříčí, který je zřejmě nejstarší dochovanou stavbou v obci. Mlýn členové Společnosti svou iniciativou zachránili před již povolenou demolicí.

Ludmila Žlábková

Vystudovala český jazyk a historii. Profesí je novinářka, ve volném čase nadšenec do památek, historie a kultury všeobecně. V minulém roce se začala věnovat aktivitám, které mají připomenout arcibiskupa Karla Otčenáška. Iniciovala a připravila venkovní putovní výstavu o jeho životě, další výstavu v Muzeu východních Čech i publikaci Kamínky, plnou vzpomínek na tuto osobnost. Za to byla nominována na královéhradeckou kulturní cenu Hradecká múza za rok 2020 – a to jen dva roky poté, co tuto cenu dostal smyčcový orchestr Smiling String Orchestra, kde pomáhá s organizací a zajištěním chodu tělesa.

Baví ji fotit. Přestože na tento koníček jí už mnoho času nezbývá, aktivně se podílí ve spolupráci s fotografy z Fotoklubu Omega a Společností ochránců památek na pořádání cyklu výstav Památky a jejich osudy. Letošní pátý ročník bude věnován památkám Rychnovska. Organizační schopnosti využije i při plánování a realizaci skládačky o Karlu Čapkovi.

Ilona Machová

Literatuře se věnovala vždy. Nejprve si oblíbila knihovnu jako místo, kde je nepřeberné množství informací a stala se vášnivou čtenářkou. A už na střední škole si přála přijít na to, v čem spočívá tajemství tzv. klasiky – proč určité autory a díla čteme, a proč zrovna na střední škole. Později se začala věnovat dílu Karla Čapka a osobnosti Boženy Němcové. V roce 2016 iniciovala materiál o životě slavného spisovatele a jeho sourozenců, později v roce 2019 se jí podařilo pro Karla Čapka získat čestné občanství města Hradce Králové. Společně s ilustrátorkou Evou Horskou připravily atraktivní materiál o Boženě Němcové, jejím životě i o Babičce. V současnosti provozuje pojízdnou cykloknihovnu Divá bába, vytváří slovníček podivných slov, věnuje se public relations a tvorbě textů.

Její největší úkol je tedy jasný – vybrat ten správný způsob, jak poutavě odvyprávět příběh Karlova dospívání v Hradci, i příběh Rossumových univerzálních robotů a jejich prvníhouvedení na prknech místního Klicperova divadla.

Eva Horská

Sochařka, grafička a ilustrátorka, která se v minulém roce objevila v nominacích na prestižní cenu Czech Grand Design v kategorii Ilustrátor roku 2019 za ilustrace pro karetní hru OPI.
Výtvarnice z Hradce Králové je spojena především s vizuální podobou Open air festivalu, na kterém pracovala od roku 2014 se svým manželem Jakubem, s nímž provozují ruční tiskárnu a studio s nevyslovitelným názvem Upupæpop.

Eva v současnosti připravuje knihu o primátech, kteří se jí dostali pod kůži. Její nezaměnitelný styl, originální náhled a cit pro detail doplní i skládačku o Karlu Čapkovi v Hradci.

Kateřina Zelingerová

Výtvarnice, pedagožka a milovnice křížkové výšivky pochází z Letohradu. Studovala obor Textilní výtvarnictví – tkalcovská tvorba na Střední škole uměleckoprůmyslové a absolvovala obor Textilní tvorba a obor Grafická tvorba – multimédia na Univerzitě
Hradec Králové. Aktuálně vyšívá obrazy inspirované modern architekturou a tvoří barevné vyšívané záložky, které obdivuje jak široká čtenářská obec, tak hlavně milovníci současné autorské tvorby. Každá záložka je totiž vlastně samostatným uměleckým dílem.

Jejím úkolem bude vnést do skládačky o Čapkovi přehlednost, řád a smysl pro detail, který uplatní při sazbě brožury.

Na co konkrétně budou peníze použity?

Veškeré peníze budou použity na tisk brožury a její distribuci na vybraná místa v Hradci Králové, informačních centrech, knihovnách a na dalších turistických bodech v kraji. Naším cílem je nechat natisknout alespoň 3 000 ks brožur na kvalitním pevném papíře. Celobarevný tisk a ten správný papír zajistí, že každý návštěvník ocení nejen její atraktivní a nemačkavý vzhled, ale také to, že skládačka robota mu bude dělat dlouho radost.

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Velkorysý přispěvatel
777 Kč  •  23. 7. 2021 15:05
Hana
1 000 Kč  •  13. 7. 2021 14:17
Za Liščí moravské dežaví :-)
Velkorysý přispěvatel
100 Kč  •  11. 7. 2021 13:14
Milý přispěvatel
555 Kč  •  1. 7. 2021 22:28
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  30. 6. 2021 15:09
Velkorysý přispěvatel
1 818 Kč  •  21. 6. 2021 18:42
Laskavý přispěvatel
7 000 Kč  •  17. 6. 2021 8:16
Dobrosrdečný přispěvatel
1 000 Kč  •  14. 6. 2021 15:46
Velkorysý přispěvatel
500 Kč  •  14. 6. 2021 0:22
Laskavý přispěvatel
333 Kč  •  2. 6. 2021 12:35
Dobrosrdečný přispěvatel
500 Kč  •  29. 5. 2021 21:31
Milý přispěvatel
200 Kč  •  27. 5. 2021 8:39
Milý přispěvatel
200 Kč  •  26. 5. 2021 17:24
Janča
500 Kč  •  26. 5. 2021 10:20
Moc se na brožuru těším, to je paráda!
Dobrosrdečný přispěvatel
100 Kč  •  24. 5. 2021 17:13
Štědrý přispěvatel
300 Kč  •  24. 5. 2021 10:54
Dobrosrdečný přispěvatel
100 Kč  •  23. 5. 2021 13:14
ze schránky
200 Kč  •  23. 5. 2021 10:42
:*
Jaromír Kubelka
501 Kč  •  23. 5. 2021 10:11
👏
Daniela
100 Kč  •  22. 5. 2021 10:11
Držím palce, ať se brožura povede. Těším se na Evinu grafiku ;-)

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu