Kačenka Havelková se narodila v roce 2013 v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Ihned po porodu měla nižší hodnotu tonusu, ale za chvíli se hodnota srovnala a vše vypadalo v pořádku. Nicméně ortoped ještě v porodnici zjistil, že nejsou správně vyvinutá jadérka u kyčlí. Během šestinedělí absolvovala spoustu kontrol u svého pediatra. Nepřibírala, nepřevracela hlavičku z jedné strany na druhou, ručičky držela neustále v pěst, nefixovala očima…
Začalo se roztáčet kolo různých vyšetření. V podezření byla genetická nebo metabolická vada. Rodiče s Kačenkou jezdili do nemocnice v Brně, do FN Motol … Zhruba ve dvou měsících dostala pro dysplazii kyčlí Frejkovu peřinku, kterou musela nosit 23 hodin denně po dobu 7 měsíců. Je sledována pro opožděný psychomotorický vývoj, výrazný hypotonický syndrom, mikrocefalii, exotropii levého oka a astigmatismus.
Ve dvou měsících musela s maminkou začít cvičit čtyřikrát denně podle Vojtovy metody – jedná se o soubor cvičebních technik k léčbě pohybových poruch. Nejprve jezdily k fyzioterapeutovi, který je vše postupně naučil. Vždycky u toho hodně plakala, ale maminka nepolevila. Díky tomu je dnes na tom tak jak je. Kdysi mamince jedna paní doktorka řekla, že bude „ležáček“ a s tím se maminka odmítla smířit. Maminka má oblíbené rčení při každém pobytu v lázních: „Jsme v lázních a ne na dovolené! V lázních se maká a až budeme na dovolené, tak ti to řeknu!“
Každý rok jezdí s maminkou dvakrát do Janských lázní. Několik let cvičila i v lázních podle Vojtovy metody. Na jaře 2021 se v České Třebové, kde Kačenka bydlí, otevřela soukromá neurorehabilitace. A začaly se dít divy. Pan fyzioterapeut se zaměřil pouze na pár cviků a Kačenka po 19 dnech terapie začala zvládat chodit do a ze schodů s dopomocí. Přestala se bát a zkusila se pustit sama do prostoru. V současné době má za sebou již tři terapie. Za pár týdnů nastupuje na další a rodiče jí již zarezervovali další dva běhy na rok 2023. Dnes už necvičí podle Vojtovy metody. Postupně se přešlo na cvičení např. podle Bobath konceptu.
Nyní, ve věku téměř 9 let stále nechodí samostatně, ale s oporou už kousek zvládne a s radostí se pouští i do prostoru. Nemluví a ani nepoužívá žádná gesta. To, že nekomunikuje, pravděpodobně souvisí s tím, že je hypotonická (že má oslabené svalstvo). Dle klinické logopedky neumí správně pohybovat čelistí – vývoj tohoto pohybu je na úrovni kojence. Ale rodina stále doufá, že když se více rozchodí, že začne komunikovat a jednou řekne: „mámo“.
