Projekt ukončen:

Dost bylo žluté, zfialovíme to! Adoptuješ si levanduli?

Vybráno 0 Kč 19 055 Kč
50 000 Kč
 -
42 přispěvatelů
Celkem se zapojilo
454 Kč
Průměrná výše příspěvku
2 500 Kč
Nejvyšší příspěvek
105 dnů
Vybráno za
Více o tomto projektu

Dost bylo žluté, zfialovíme to! Adoptuješ si levanduli?

Datum přidání
23. 3. 2022

Představení projektu

Půda je základem přírody, z půdy vzniká život. Všude se staví nebo září žlutá pole. My jsme se ale rozhodli, že kousek této cennosti, který máme, zbarvíme do fialova a půjdeme cestou pěstování levandule v bio kvalitě. Ať dělá radost jak lidem, tak přírodě. Tento úžasný fialový příběh se rodí právě zde.

Adam, který je snad od narození odkojen prací na statku, má 4 hektary krásné úrodné půdy po svých předcích, kterou už dál nechtěl nechat obhospodařovat jiné nájemce, jež ve svůj prospěch na ní sadili vše, z čeho kápl dobrý peníz. Ano, řepky nevyjímaje.

Jirka, který má pořád hlavu plnou nápadů, přišel s myšlenkou, že zajímavou plodinou, která bude lahodit jak oku, tak duši, může být právě levandule. 

Jelikož je to ale pole velké, rozhodli jsme se pro kampaň zde na Donio, abychom vás mohli požádat o nějakou tu korunku na zakoupení dostatečného množství sazenic levandule.

Slovo dalo slovo a celý plán se rozjel. Jedno bylo jasné již od začátku, vše bude BIO, žádná chemie. 

Prvním krokem, který jsme úspěšně zvládli, byl přechod na ekologický způsob hospodaření a na farmě jsme po povinném přechodném období zavedli ekologické zemědělství.

Po vyplnění snad tuny formulářů a neústavné píli, se v první polovině roku 2021 vše zdárně podařilo a pole přešlo pod ekologický způsob hospodaření s určením pro pěstování levandule v bio kvalitě.


ilustrativní foto – takto nějak to bude u nás vypadat!

Kdo za projektem stojí?

Adam: “Přes 10 let pokračuji v tradici rodinného farmaření. Chovám krávy, ovce, kozu, husy a včely. Vše, co chovám je v souladu s přírodou, tedy ekologické. K farmě patří také přilehlý pozemek, na kterém nyní plánujeme vysadit levanduli, která ze svých krásných květů poskytne potravu včelkám a dalšímu hmyzu. Zároveň vás potěší jako okouzlující místo s možností návštěvy. Navíc máme v plánu z této voňavé rostlinky vyrábět rozmanité výrobky. Ale to záleží již jen na vás, jestli nás podpoříte a dáte nám tu příležitost.”

Jirka: “Stále něco vymýšlím, hledám způsoby a cesty, nebojím se výzev ani ve formě úřednických šimlů, se kterými jsem se za ty roky naučil dobře vycházet. V lejstrech se neutopím, tabulky excelu jsou moji kamarádi a spočítat to umím. Nebojím se přiložit ruku k dílu, však jsem taky synek z dědiny. Rádi bychom s Adamem levanduli pouze nepěstovali, ale také umožnili návštěvy pole, focení v levanduli či samosběr. Ať dělá radost komukoliv. Rádi vás u nás uvidíme a budeme mít radost, když si z návštěvy s sebou odnesete čerstvě nasbíranou levanduli.”

Jsme dlouholetí kamarádi, kteří ví, do čeho jdou. Jsme na to psychicky i fyzicky připraveni a jediné co nám chybí, je vaše podpora, o kterou vás tímto žádáme. Odměnou nebudou žádné klíčenky ani použité petky od řepkového oleje, ale ty, které jsme ri pro vás připravili budou zcela jiné a nečekané.

Na co vybrané peníze použijeme?

Ač Adam má velké zkušenosti s vedením celého hospodářství, dnes často honosněji nazývané farmou a Jirka zase ví hodně o plánování, rozvoji a dotahování stanovených cílů, potřebujeme vaši pomoc. Ano, tu finanční především. 😊 Abychom mohli vše zdárně rozjet a vrhnout se na samotné pěstování, je nutné opatřit nemalé množství sazenic levandule.

A právě proto jsme založili tuto kampaň, abychom vás mohli požádat o podporu.

Máme něco naspořeno, ale aby měl celý projekt smysl a pole pořádně zfialovělo, bez vás a vaší finanční podpory to jen tak nepůjde. Pokud je vám náš projekt sympatický, budeme moc moc rádi, když jej podpoříte.

Peníze použijeme především pro zakoupení dostatečného množství sazenic. Na jeden hektar je potřeba cca 12 000 sazenic, což odpovídá ceně 300 000 Kč.

Když se dílo podaří, sazenice se rozvinou do krásných levandulí, tak z květu máme v plánu vyrábět rozmanité výrobky. např.:

 • olejíčky
 • masti
 • sirupy
 • sodovky
 • svíčky
 • čajové směsi 

Zároveň pole chceme zpřístupnit veřejnosti aby mohlo být využito pro:

 • samosběr levandule
 • focení v levanduli
 • svatební fotky
 • relax a odpočinek na pohodlných sedačkách či lehátkách

Budoucí levandule vám velice děkují. 🤩

Naše levandulové království se rozkládá na 4 hektarech kvalitní půdy v nádherném prostředí blízko Žermanického moře (rozuměj přehrady) s krásnými výhledy na vrcholky Beskyd.

Toto prostředí je zcela unikátní svým umístěním. Je zde dostatečná vláha, kvalitní půda i celodenní sluneční svit. Levandulím se zde bude dařit více než výborně.

Aby byl v tomto jedinečném levandulovém království ustanoven řád a pořádek, můžete i vy svým příspěvkem přispět k tomu, aby se levandule cítily lépe a věděly, kdo je jejich PatronemDobrou vílou či dokonce Králem.

A co třeba mít v tomto levandulovém království svůj vlastní totem

Levandule jsou velmi společenské rostlinky a nerady se cítí osaměle a opuštěně. Proto máte pouze tady jedinečnou a unikátní příležitost levanduli adoptovat, či adoptovat si rovnou celou levandulí rodinku.

Mrkněte na naše odměny. Pokud se vám náš projekt líbí, budeme moc rádi za každou podporu. Především levandule ji velmi ocení a budou fialovět blahem.

První etapa je již dosažena a tou je převod celého pole levandulového království pod ekologický způsob zemědělství. Prošli jsme přípravnou i realizační fází, splnili všechny podmínky a nyní je již půda vhodná pro ekologické zemědělství se zaměřením na pěstování levandule v BIO kvalitě.

Druhou etapou bude samotná výsadba sazenic. Můžeme začít s malým počtem sazeniček, na které máme prostředky a postupně pole rozšiřovat a provádět tuto činnost celé roky… Nebo se do toho pustit pořádně a díky vašim příspěvkům pořídit větší množství sazenic, aby celý projekt dával smysl a pole se začalo fialovět co nejvíce a co nejdříve.

Třetí etapou je samotná péče o sazenice, jejich kontrola, plevání a láskyplná starost, aby se jim dobře dařilo. Jedná se o přechodnou fázi, kdy je třeba sazenice opečovávat, než se rozvinou do květu schopných levandulí.

Čtvrtá etapa je květ samotný. Než levandule vyroste ze sazenice do keříku, který je již schopný květu, zabere to rochu času. Jakmile začnou levandule kvést, nastane ta pravá radost. Začnou se slétávat včeličky i jiný hmyz a na poli začne být živo. V této fázi rádi umožníme vstup do pole na vyznačených trasách s možností nasátí celé té energie, relaxu a pořízení pěkných fotek. Bude umožněn také samosběr a z návštěvy levandulového království si budou moci návštěvníci odnést také snůpek (kytičku) čerstvě nasbírané levandule.

Pátou etapou bude sklizeň, kdy již květy levandule budou zralé pro sběr. S partou brigádníků započnou práce na poli už od ranních hodin a neskončí se, dokud nebude hotovo. Bude nutno hlídat počasí, vlhkost i stav rostlin a květů, zda jsou již vhodné pro sběr. Jakmile nastane vhodná konstelace žádaných faktorů, nůžky započnou svou střihací práci. Chcete se k nám přidat na "Nůžkovanou s farmáři"? Rádi uvítáme každou pomocnou ruku.

Šestá etapa bude sušení. Je potřeba levandule rozdělit do svazků a vhodně umístit do sušárny. Prostor již máme předpřipravený, jen jej zaplnit fialovými voňavými květy levandule.

Sedmou etapou budou výrobky. Již nyní máme nápady na zajímavé klasické i zcela originální výrobky z květů levandule. To se ještě nechte překvapit. Doporučujeme sledovat náš Facebook (Facebook.com/deLevandule), kde vám nic neunikne a levandule budou jen rády za každý lajk či sdílení.

Rádi bychom nechali zfialovět co největší část pole. K tomu je ale potřeba velké množství sazeniček, hooodně velké množství. Vize je, plán je, pracovité ruce a odhodlání také.

Díky našemu Facebooku se již začali také ozývat hodní lidé, kteří nám nabízejí pomoc na poli. Velice si toho vážíme a moc děkujeme. První však musíme získat podporu na výsadbu sazeniček.

Plány jsou ale velké. Rádi nabídneme na poli v určených místech možnost relaxace a odpočinku, focení s levandulemi za zády a krásnými vrcholky Beskyd v pozadí a také samosběr čerstvé levandule.

Levandule je krásná, levandule opojně voní, levandule má jedinečnou barvu, levandule bude všude…

Někdo by se ještě mohl ptát, co máme proti řepce? Proti samotné řepce nic nemáme, jen díky různým podporám naši krásnou českou krajinu „zaplavila“ až příliš moc a v našem levandulovém království již nepokvete. Řepka je z hlediska půdy také kvalitní potravina, vyrábí se z ní mnoho užitečného, ale čeho je moc, toho je příliš. Nyní nastal čas pro fialovou. 

Abyste stále měli přehled, co se v levandulovém království děje, můžete levandule obdarovat svým ctěným lajkem, sledováním či sdílením na naší Facebookové stránce.

Moc děkujeme!

Jirka & Adam a moře levandulí

Chcete zakladateli projektu něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

V režimu Donio Plus Potvrzení o daru nevystavujeme my, ale zakladatel projektu po úspěšném ukončení projektu.

Kdy mohu očekávat svou odměnu?

Odměny realizuje zakladatel projektu do 90 dní po úspěšném ukončení projektu. Do této doby se všem přispěvatelům ozve.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se v projektu nevybere více než 25% z cílové částky, se vybrané finance refundují přispěvatelům.

Mohu si u vás objednat daný produkt/službu, na kterou běží sbírka?

My v Donio samotnou výrobu/poskytování neprovozujeme, jsme pouze platforma, přes kterou je možné na výrobu přispět. Pokud máte zájem o některý z produktů, na které jsou u nás podpůrné kampaně, kontaktujte prosím vždy jejich zakladatele uvedené v popisu projektu.

Mohu platit ApplePay?

Aktuálně v rámci sekce Donio Plus není možné platit způsobem ApplePay, pouze kartou online či bankovním převodem

Přispěvatel, který je pro každou dobrost
200 Kč  •  30. 6. 2022 16:49
Dobrosrdečný přispěvatel
300 Kč  •  27. 6. 2022 14:15
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  24. 6. 2022 6:36
Pavlína Kolderová
500 Kč  •  23. 6. 2022 9:55
Báječný nápad! Moc vám držím palce a už se těším, až se k vám přijedu kochat a čichat:-)
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
300 Kč  •  22. 6. 2022 7:35
Milý přispěvatel
200 Kč  •  19. 6. 2022 20:02
Štědrý přispěvatel
100 Kč  •  18. 6. 2022 13:28
Hana Benešová - fotografie Smutná
500 Kč  •  18. 6. 2022 10:45
Sázení zdar! Držím palce, Hanka
Velkorysý přispěvatel
200 Kč  •  17. 6. 2022 12:43
Regina
200 Kč  •  16. 6. 2022 21:23
Už se těším až se tam půjdu projít! Fandím Vám! 🙂
Milý přispěvatel
100 Kč  •  16. 6. 2022 19:08
Milý přispěvatel
500 Kč  •  16. 6. 2022 16:50
Monča
200 Kč  •  15. 6. 2022 22:47
Hodně štěstí s projektem a fialová ať se šíří do okolí. 💜
Milý přispěvatel
500 Kč  •  15. 6. 2022 21:30
Přispěvatel, který je pro každou dobrost
500 Kč  •  15. 6. 2022 19:42
Laskavý přispěvatel
500 Kč  •  15. 6. 2022 15:13

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

 1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
 2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
 3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Vyberte si odměnu

Donio je určeno také zakladatelům zajímavých nápadů, které může kdokoliv finančně podpořit. Komerční projekty na Donio nejsou realizované podle zákona o veřejných sbírkách, který zahrnuje pouze veřejně prospěšné aktivity. Více si můžete přečíst v našich Obchodních podmínkách.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu