Dokumentární film Diptych bude krátkometrážní (26 min) portrét dvou umělkyň, malířky Květy Monhartové a sochařky Miroslavy Nové. Vzniká v tvůrčí skupině mladých filmařů Memoria artis v režii Štěpána Havlína. Co je však na dlouholetém přátelství malířky a sochařky zajímavé, je zcela odlišná filozofie, kterou při své tvorbě prosazují a jejíž uplatnění v praxi sledujeme při procesu tvorby jednoho díla. Sochařka Miroslava Nová v průběhu svého tvůrčího procesu s kamenem aktivně komunikuje a nechává vyniknout jeho přírodní podstatu, odmítá vliv člověka a připodobňování jejího díla k čemukoli existujícímu. Naopak motivem malířky Květa Monhartová bývá nejčastěji člověk nebo její osobní prožitek, který do svých obrazů otiskává.



















