V pátek 14. 6. se u nás na jízdárně naplnila noční můra každého koňáka – naši klisnu postihla akutní a velmi těžká kolika. Okamžitě jsme aplikovali uvolňovací pastu a kobylku začali vodit. Také přivolaná veterinářka se 5h snažila všemi prostředky koliku na místě rozehnat, což se bohužel nepodařilo. Cory stav se začal dramaticky zhoršovat a byl proto nutný okamžitý převoz na koňskou veterinární kliniku do 100km vzdáleného Heřmanova Městce, kdy nám v pátečním provozu pomáhala i policie ČR. Jejich pomoci si velmi vážíme, klisna začala mít velké bolesti, velmi problematické bylo i její nakládání a bojovali jsme proto doslova o každou minutu. Cestou na kliniku jsme stále doufali v zázrak, ale po urgentním příjmu, prohlídce a odběrech bylo z naměřených hodnot jasné, že Cora bez akutní operace nepřežije. I přesto, že jsme měli představu, co takový zákrok obnáší a jak je nákladný, s rozhodnutím zabojovat o její život jsme ani na chvíli neváhali. Při operaci byla zjištěna 15cm trhlina v závěsu střev, do které se vklínila střevní klička. Dle veterinářů se jednalo o problém, který se postupně zhoršoval v řádu měsíců. Bohužel ani po zašití trhliny a celém zákroku Cora stále nemá vyhráno. Problém byl totiž v místě, kde tenké střevo navazuje na slepé a tím je vše komplikovanější. V současné chvíli je trvale napojena na infuze, má zavedenou trubici do žaludku, kterou se několikrát denně odsává reflux, který se jí tam ze střev zatím bohužel stále vrací. Modlíme se, aby peristaltika střev začala postupně pracovat samostatně i bez medikace, která se jí bude postupně snižovat. Následující dny budou tedy kritické a pro Coru rozhodující. Jak operace, tak každý další den na klinice jsou velmi nákladné. Veškeré finanční rezervy jsme nedávno vydali na léčbu zranění jiného koně z našeho stáda a dvě takovéto zásadní události během jednoho roku, jsou pro naši jízdárnu likvidační. Nechceme to ale vzdát a prosíme vás tímto o jakoukoliv možnou pomoc.









