U táty se problém objevil cca před pěti lety, kdy kvůli mnohočetným blokacím páteře a pánve musel ukončit manuální práce. Vždy byl velmi aktivní, chodil s námi od ranného dětství po horách, vedl nás ke sportu a disciplíně a snažil se být dobrým tátou, manželem i zaměstnancem. Ale asi se nenaučil vypnout, odpočívat a tak ho špatné zdraví dohnalo až do invalidního důchodu. Vedl nás ke vzděláni, kultuře. Dlouhodobé chronické bolesti přešly v bolest neuropatickou a začal mít problémy s chůzi, motorikou. Při pohybu se motá, nemá sílu. Bývalý vášnivý turista dnes neujde v 47 letech ani kilometr bez bolesti nohou a páteře. Neudrží trup v předklonu, nastupuje blokace bederky. A tak táta zůstal doma a stará se o domácnost. Vše, co jde, dělá při svých 2 metrech z barové židle, aby minimalizovat rotační pohyby. Chvíli pracuje ( stará se o domácnost, dohlíží na malého bráchu), chvíli leží a odpočívá. Pomáhá (vaří, vozí k doktorům) mému dědovi a babičce, kteří jsou již v pokročilém věku .Dle neurologa se na problémech se zády podílí i chronická forma neuropatie, díky níž špatné cítí nohy. Táta je bojovník, který padá a znovu vstává, i když to s ním není vždy jednoduché. Má i poruchu soustředěni, poruchu paměti ( sledován v SM centru roztroušené sklerózy)