Sbírka ukončena:

Auto pro Míšu, aby se mohl dostat kam potřebuje

Vybráno 0 Kč 8 225 Kč
249 999 Kč
 -
14 dárců
Celkem se zapojilo
588 Kč
Průměrná výše daru
1 000 Kč
Nejvyšší dar
60 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Auto pro Míšu, aby se mohl dostat kam potřebuje

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Jana Kočová
Datum přidání
26. 1. 2023
Poslední aktualita

29. 3. 2023 13:39

Děkujeme!!!

Mockrát děkujeme všem, co přispěli Míšovi na nákup auta… Stále pracujeme na dovybrání zbylé částky a pevně doufáme, že se nám to podaří.

Děkujeme moc všem, co se nás na Doniu rozhodli podpořit. Jste super! Držte nám palce!

Míša s rodinou.

Zobrazit celou aktualitu

Představení sbírky

Všechny vás zdravím. Jmenuji se Michael Koča, je mi 45 let a trpím spastickou kvadruparézou způsobenou rozsáhlým poraněním centrálního motorneuronu (difůzní axonální poranění III.st.) vzniklým jako následek automobilové nehody v říjnu 2015. Prostě zjednodušeně, mám těžké poranění mozku.

Trpím dysfagií (porucha polykání) a afázií (porucha řeči), ale s trochou trpělivosti od ostatních se domluvím. Co se týče pohybu, mohu jen trochu hýbat pravou rukou a nohou a potřebuji celodenní péči. 

Krátce po nehodě se mi rozvinula velmi silná spasticita, která nešla ovlivnit, jak medikací, tak ani cvičením. Následkem toho se mi rozvinuly kontraktury (zkráceniny) a ty se již nedají narovnat. 

Před nehodou jsem se živil jako malíř pokojů a poté se naučil dělat různé stavební práce. No a ve volném čase jsem si rád zašel s kamarády na pivo a zatancovat.

Teď toho můžu jen málo, ale přes to všechno jsem si zachoval svůj optimistický pohled na svět, mívám dobrou náladu a často všechny kolem sebe rozesmívám. Nevím, jak to dělám, tohle mi asi bylo dáno a zůstalo. Ale je pravda, že mě hodně drží moje rodina.

Komu pomůžeme?

No jo, ta osudná nehoda.  Ze zcela zdravého člověka jsem se v tu ránu stal člověkem bojujícím o život. Ze začátku to vypadalo beznadějně. Byl jsem několik měsíců v kómatu, ležel v Praze na ARU a lékaři mi žádnou dobrou prognózu nedávali. Rodině řekli, ať se smíří s tím, že už se neproberu.

No a já se probral, asi i proto, že mě rodina každý den navštěvovala a různě stimulovala – hudbou, dotyky, čichem, pasivním cvičením. Ségra tomu říkala, že chodila na 8 hodinovou šichtu a nedala pokoj, dokavaď se jí brácha nevrátil.

Bylo to těžké období, hlavně pro mojí rodinu, protože já si z toho nic nepamatuju. Když jsem nabil plné vědomí, začalo se zjišťovat co vše je špatně. Než jsem se dostal domu, strávil jsem v nemocnici celý rok.

Bez pomoci druhé osoby se neobejdu. Potřebuju dát najíst, napít, pomoc, s hygienou, oblékáním, toaletou, přesunem z lůžka na vozík, prostě vůbec se vším. 

Pečuje o mně tatínek, který je již v důchodu a sestra za mnou
pravidelně dojíždí a vždy na několik dní přebírá péči, aby si táta mohl
odpočinout. Táta už je v důchodu, zasloužil by sis svůj klid, ale přesto mi pomáhá, jak jen může. Také využívám osobní asistenci, ale jen několik hodin týdně, víc příspěvek na péči nepokryje.

Pobírám příspěvek na péči IV.stupně. Mám sice schválený invalidní důchod, ale bez nároku na výplatu, protože jsem nesplnil všechny nároky pro splnění. Nemám nárok na žádnou podporu, dávku v hmotné nouzi vzhledem k tomu, že žiju s rodičem ve společné domácnosti. Sestra Jana pomáhá otci s náročnou péčí a finančně vypomáhá, abych mohl zůstat doma.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Peníze ze sbírky by byly použity na nákup auta. Máme vybrané auto Volkswagen Caddy Caddy Maxi 1,5 TSI, na kterém by pak proběhla úprava na míru. Auto by mělo být prostorné, aby vyhovovalo mým potřebám a aby nás mohlo jet více, kdyby to bylo potřeba.

Prostorné i kvůli tomu, aby jeho následná úprava šla bez obtíží provést. Vzadu by se udělala úprava na vozík, a ve předu vysouvací sedačka, aby byl přesun z vozíku na sedačku jednodušší. Velikost auta je také dána z důvodu, že nevydržím dlouho sedět, tak bych byl rád, kdybych si mohl na delších trasách odpočinout na zadní sedačce.

Byl bych moc rád, kdybych se mohl dopravit kamkoli potřebuji a nebyl na nikom závislý a časově limitován.

Doposud rodina musela veškeré cestování a dopravu za lékaři, na neurorehabilitaci a všude možně zajištovat sama, a k tomu se pojí dopředu složitosti v objednávání sanitky, na níž je pak dotyčný časově závislý a trvá i několik hodin, než se z nemocnice vrátí domu. Nebo prosit známé a kamarády, kteří mají větší auto a to nemusí být vždy dostupné v čase kdy je pořeba.

Kromě rutinních vyšetření u lékaře, zubaře, také pravidelně jezdím do Klimkovic na 3 měsíční rehabilitaci, kde mi to pomáhá, ale rád bych také vyrazil do přírody, s kamarády na výlet, na naší chalupu v jižních Čechách, kde to mám rád.

Cena vozidla a výbavy je 857.632,- Kč + 250.000,- Kč až 350.000,- Kč na následnou úpravu.

Úřad práce nám na pořízení automobilu poskytl 200.000,- Kč, ale na úpravu automobilu nám již nepřispěje z důvodu vyčerpání limitu, za který jsme již pořídili jiné položky (stropní systém v bytě a bezbariérová úprava vchodu do paneláku). Nárok finanční pomoc od úřadu práce vzniká každých 7 let.

Kolikrát jsem si povzdechl, kéž bych měl vlastní auto a nebyl i v tomto závislý na ostatních. Sami to s mojí malou rodinou nedáme, ale když poprosím lidi o pomoc, tak se mi tento sen možná splní.

Žádný příspěvek není malý a my budeme moc vděční za jakoukoli finanční pomoc.

Mockrát děkujeme.

Michael a rodina

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Aktuality

29. 3. 2023 13:39

Děkujeme!!!

Mockrát děkujeme všem, co přispěli Míšovi na nákup auta… Stále pracujeme na dovybrání zbylé částky a pevně doufáme, že se nám to podaří.

Děkujeme moc všem, co se nás na Doniu rozhodli podpořit. Jste super! Držte nám palce!

Míša s rodinou.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Velkorysý dárce
1 000 Kč  •  8. 2. 2023 8:41
Petr
100 Kč  •  3. 2. 2023 16:15
Věřím v dobré a držím palce ✌️
Velkorysý dárce
500 Kč  •  3. 2. 2023 7:45
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  3. 2. 2023 0:10
Milý dárce
200 Kč  •  2. 2. 2023 23:17
Velkorysý dárce
300 Kč  •  2. 2. 2023 21:55
Velkorysý dárce
725 Kč  •  2. 2. 2023 15:21
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  2. 2. 2023 14:33
Rendy
600 Kč  •  2. 2. 2023 12:02
Přeji hodně sil jak Mišovi tak i tatínkovi.
Roman
1 000 Kč  •  31. 1. 2023 21:36
Mám te❤️
DobroDárce
1 000 Kč  •  28. 1. 2023 10:45
Velkorysý dárce
300 Kč  •  27. 1. 2023 9:14
Laskavý dárce
600 Kč  •  26. 1. 2023 20:55
Milý dárce
300 Kč  •  26. 1. 2023 19:35

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat