Zdravotní problémy mého otce začaly vlastně jeho narozením. Jeho porod byl předčasný a v krátké době začal mít opakované záněty plic a problémy s dýcháním. Své dětství trávil více v nemocnicích, lázních a podobných zařízeních než doma. V jeho 4 letech mu diagnostikovali v FN Motol plicní fibrózu a dostal léčbu kortikoidy. Situace se zdánlivě zklidnila. Postupem let ho jeho nemoc pomalu začínala omezovat. Nezvládal to, co ostatní jeho vrstevníci. Nůžky se rozevíraly čím dál více. Ke kortikoidům se začaly nabalovat další léky, které měly řešit hlavně jejich nežádoucí účinky, jako řídnutí kosti a další.
Po dokončení školy nastoupil do zaměstnání v oboru IT. V mezi čase se oženil, postupně se jim narodily tři zdravé děti. Zaměstnání na plný úvazek zvládal 12 let, poté dostal ID 2.stupně a dále pracoval na zkrácený úvazek. Zdravotní stav se začal rapidně zhoršovat, vlivem dlouhodobé léčbě přibyly další onemocnění a funkčnost plic se již neobešla bez domácí oxygenoterapie. Na kyslíku otec strávil 5 let a byla mu indikována oboustranná transplantace plic. Tu se rozhodl podstoupit a rodina ho v tom maximálně podporovala.
Transplantace proběhla bez komplikací a všichni jsme od toho očekávali, že otec začne s novými plícemi svůj nový život. Ano, zvládá se sám o sebe postarat a zvládá i částečně některé domácí práce. Bohužel, jeho dlouhodobá předchozí léčba s novou léčbou po transplantaci vyvolala u něj další onemocnění, které ho opět výrazně omezuji. Objevily se nemoci vysokého tlaku, cukrovky, vysoký stupeň postižení ledvin, zažívacího traktu, neurologické či cévní problémy a v neposlední řadě i problémy psychické. Navíc jeho nové plíce poznamenaly opakovaný covid, embolie plic a opakovaný pneumotorax. Dnes už tedy nezvládá svou práci, je stále vyčerpaný, unavený. Denně bere více než 20 druhů léků. Na základě celkového stavu po transplantaci mu byl přiznám ID 3.stupně a karta ZTP.
Před transplantaci jsme bydleli v bytě. Když už se plánovala transplantace, řešil se problém s bydlením. Původní byt již nebyl zdravotně vhodný pro bydlení po transplantaci. Rodiče se tedy rozhodli pro stavbu malého domku na hypotéku, aby jej z jednoho příjmu a jednoho invalidního důchodu byli schopni splácet.