Maruška se narodila se vzácným genetickým onemocněním postihujícím pohybový aparát. K tomu se postupem času přidala těžká vývojová dysfázie. Centrální léčba probíhá v Praze, kam dojíždíme na pravidelné kontroly a odkud si také vozíme léky, které musíme Marušce denně injekčně aplikovat. Léky je nutné přepravovat v chladu, proto není možné cestovat vlakem ani autobusem.
Protože Maruška nemluví, navštěvuje speciální logopedickou školku v krajském městě, kam ji musíme denně vozit. Rovněž dojíždíme na hipoterapie, rehabilitace a do lázní.













