Představení sbírky
Cílem dobročinné sbírky je zajistit pro naše zdravotní sestřičky spolehlivá auta, která jsou nedílnou součástí k poskytování domácí hospicové péče. Je potřeba, abychom pro naše pacienty a jejich blízké, kteří se připravují na odchod milovaného člověka, byli k dispozici kdykoli, když se zhorší jeho psychický nebo fyzický stav. Často se nám stává, že musíme vyjet i během nočních hodin. Naše obětavé sestřičky v tu chvíli zapomenou na svítící kontrolky a shnilé prahy starého auta a jedou k pacientovi. Zůstanou tak dlouho jak pacient a rodina potřebují. Při zpáteční cestě zjistí, že auto nestartuje nebo svítí další kontrolka. V tu chvíli se sama sestřička stává osobou, která potřebuje pomoc. Do toho volá další pacient, který má bolesti. Kvůli nespolehlivému autu se naše sestřička dostává do velmi stresující situace a tomu se, už při takhle náročné službě jakou hospicová péče je, chceme vyhnout.
Aktuálně máme polovinu aut zdravotních sester ve stáří vyšším než 10 let, čtyři z nich dokonce 14 let. Na tyto automobily musíme několikrát ročně vynakládat vysoké částky při nutných opravách.
Z důvodu enormního zájmu o naše služby plánujeme v roce 2023 také rozšířit náš tým zdravotních sester o 3 nové kolegyně, pro které musíme zajistit osobní automobil. Poptávka ze strany pacientů se neustále zvyšuje a díky uzavření Interny Chrudimské nemocnice došlo k výraznému přetížení nemocnice Pardubické a tím i ke zvýšení poptávky o naší péči.
V roce 2022 jsme ošetřili 38 pacientů, u kterých jsme vykonali neuvěřitelných 2 100 návštěv.

Komu pomůžeme?
Po roce a půl zkušeností, kdy poskytujeme tuto službu, víme, že lidé často nechtějí umírat sami v neosobním prostředí nemocnic, ale přejí si strávit poslední dny doma s rodinou. Po zajištění nových vozů dojde k tomu, že se zdravotní sestra bude moci plně soustředit na potřeby umírajícího a jeho rodiny, nebude nervózní z nefunkčního automobilu a bude moct garantovat, že přijede včas, což je u hospicové péče, kdy jde často o minuty, moc důležité. V praxi se stává, že když zdravotní sestřička potřebuje vyjet k pacientovi, tak se auto buď nerozjede, nebo svítí kontrolka. Nastává tak složitá situace výměny aut, zajištění péče u pacienta a řešení nutné opravy. Čím dál častěji zažíváme, že je na začátku týdne auto nově opraveno a na konci týdne musí proběhnout druhá oprava.
V případě, že sestřička nemůže problém s autem vyřešit hned, přijede ve stresu do prostředí, kde by měla být v klidu a oporou umírajícímu i jeho rodině. Míra stresu sestřiček je i tak při této náročné profesi enormní. Proto je pro nás důležité zajistit, aby takové situace nenastávaly a auta byla plně funkční a spolehlivá.
Podporu nám vyjádřila a záštitu nad sbírkou převzala operní pěvkyně Noema Erba, která je rodačkou z blízkého Hrochova Týnce a naši Charitu dlouhodobě podporuje také jako dobrovolnice: „Sbírka se dotýká tématu, který se jednou může týkat každého z nás. Přání většiny lidí je zemřít doma v blízkosti svých nejbližších. Proto vnímám podporu domácí hospicové péče jako velmi důležitou," a dodává, „rychlý příjezd zdravotní sestřičky je pro těžce nemocného člověka a jeho rodinu nenahraditelnou pomocí a proto pro svoji službu potřebují spolehlivá a bezpečná auta."

























