Rita je nepapírový belgický ovčák, kterého jsme zachránili jako čtyřměsíční štěně z velmi špatných podmínek (mnoho psů bez péče, na malém pozemku, začervení atd.). Rostla s námi jako člen rodiny a její nedílná součást. Náš jediný pes. Až do začátku letošního května jsme si vystačili s běžnými věcmi jako čipem, kastrací a pravidelným očkováním. O doplňcích stravy, kolagenu a kvalitním krmivu ani nemluvě… Klouby a páteř jsme u ovčáků nechtěli preventivně podcenit.
Druhého května ráno přestala používat levou zadní nohu. Bez jakýchkoli náznaků předem. Vypadalo to nejdřív jako křeč, ale když ani druhý den nemohla na nohu došlápnout, odvezli jsme ji k veterináři. Přes několik vyšetření a různých diagnóz jsme se dostali až ke specialistům na pohybový aparát psů s verdiktem: rozpad chrupavek a kloubních lůžek na levé noze kompletní, na pravé začínající. Vrozené degenerativní onemocnění. Naštěstí operovatelné – a s pomocí vnitřní trvalé a vnější, za pár měsíců sundatelné dlahy – by noha, byť s omezenou hybností, měla fungovat.
Pokud by operace neproběhla, Rita prý kvůli nerovnoměrné zátěži za nedlouho ochrne i na druhou nohu – a to samozřejmě nedopustíme.












