Se synem Adámkem jsme v srpnu 2021 přišli o tatínka, který i přes veškeré snahy nedokázal porazit duševní trápení a vzal si život. Adamovi bylo 2,5 roku a mě čerstvě 29 let. Po obrovském šoku na nás spadla veliká spousta starostí, včetně úklidu místa činu a dalších záležitostí. Rodina partnera s námi nebyla již 2 roky v kontaktu a po této události se nic nezměnilo, naopak zhoršilo. V září jsem musela sehnat Adámkovi soukromou školku, abych si mohla najít další zaměstnání, než nám začne chodit sirotčí důchod. Na vše jsme opravdu zůstali sami dva pouze s pomocí mých rodičů a našeho známého právníka.
V listopadu 2021 jsem měla autonehodu, potkala jsem tehdy úžasnou policistku, která mi nabídla pomoc její nadace, a to mě přivedlo k myšlence, že opravdu pomoc potřebujeme a oslovila jsem Nadační fond Vrba. Tam se nás ujali jako naše druhá rodina. V prosinci jsem si již myslela, že je vše na dobré cestě, dokonce nám pomohli moji kolegové z práce, kteří na nás uspořádali vánoční interní sbírku a pomohli nám překonat další tři měsíce a mohla jsem tím pádem opustit jedno ze tří zaměstnání.
Bohužel pocit, že vše už bude dobré, netrval dlouho. Adámek začal mít před svými 3. narozeninami horečky a podivné křeče, volali jsme dvakrát RZP, vždy nás poslali domů a až při druhém „výletu“ jsme okolo půlnoci z 9. 2. na 10. 2. skončili Covid pozitivní ve FTN na standardním oddělení. O 24h později už byl Adámek uveden ve velmi vážném stavu do umělého spánku, napojen na ventilace, na podporu funkcí s diagnózou Pneumokoková meningitida. Dodnes je pro mě těžko pochopitelné, jak se to mohlo stát i přes očkování Prevenar 13. Podle lékařů byl spouštěčem Covid 19, na který se v této době úplně zapomnělo a veřejně se tvrdilo se, že malým dětem nic nedělá…
O pár dnů později se přidal i Covidový zápal plic. Byl to velmi těžký týden, kdy mi lékaři ani nedokázali říct, zda Adámek přežije. O týden později, kdy se vše zdálo být na lepší cestě, začaly se v krvi objevovat vysoké hodnoty Prokalcitoninu, což značí sepsi. Adámkovo tělo spustilo zánětlivou odpověď organismu. Měl horečky 42°C a znovu bojoval o život, a to ještě s probíhajícím zápalem plic. Tento stav se podařilo za pár dnů dostat pod kontrolu, nicméně v tuto chvíli už lékaři věděli, že poškození mozku se nevyhneme. Po stabilizaci a prvních 2 týdnech na umělé plicní ventilaci Adámka převezli na chirurgickou JIPku, kde mu o týden později udělali tracheostomii. Celkem byl na umělé ventilaci tři týdny. Začali ho trénovat v dýchání a po téměř 4 týdnech ho mohli zkusit pomalu probouzet z umělého spánku. Mezitím podstoupil řadu dalších drobnějších zákroků a zdálo se to být dobré. Opět se ale ukázalo, že zlepšení bylo jen zdánlivé. Po 4 týdnech se u Adámka zjistil hydrocefalus jako pozánětlivá komplikace a Adámkovi museli udělat zevní komorovou drenáž, kterou dnes předělávají na trvalý VP shunt, tedy odvod hadičkou z mozku do dutiny břišní. Dalším zákrokem bude PEG sonda, aby se mohly odstranit hadičky z nosu, a pak nás čeká dlouhá cesta k rehabilitaci v Olomoucké vojenské nemocnice, kam nás ve čtvrtek 23. 3. převáží.
