• Dobročinné sbírky
    Pomozte silným příběhům a dobročinným organizacím
    • Dobročinné sbírky
    • Probíhající sbírky
    • Dokončené sbírky
    • O dobročinném crowdfundingu
  • Komerční projekty
    Podpořte dobré nápady a projekty pomocí odměnového crowdfundingu
    • Komerční projekty
    • Probíhající projekty
    • Dokončené projekty
    • O odměnovém crowdfundingu
  • O nás
    • Jak to funguje
    • O nás
  • Přihlášení
  • Začít vybírat
dvtv logoseznam zprávy logočeská televize logonova logoblesk logo
Dobročinné sbírky
  • Jak založit sbírku
  • Probíhající
  • Dokončené
  • Pravidelný dárce
  • Povodně 2024
  • Pomoc Ukrajině
  • O dobročinném crowdfundingu
  • Dobrozvyk
  • Dlouhodobé sbírky
Komerční projekty
  • Jak založit projekt
  • Probíhající
  • Dokončené
  • O odměnovém crowdfundingu
Pro koho tu jsme
Mastercard logoVisa logoGoogle Pay logoApple Pay logo

Od září 2024 Donio s.r.o. vlastní Nadace Livesport.

© Donio 2026

  • Neziskové organizace
  • Firmy
Co je Donio
  • Jak to funguje
  • O nás
  • Kariéra
  • Napsali o nás
  • Výroční zpráva
  • Pro média
  • Kontakt
Užitečné odkazy
  • Časté dotazy
  • Blog
  • Porovnání platforem
  • Veřejná sbírka vs. transparentní účet
  • Zásady ochrany osobních údajů
  • Podmínky Donio
  • Prohlášení o přístupnosti
  • Kodex chování Donio
  • Cookies
Prosím , abychom vám mohli video zobrazit
Sbírka ukončena

Jsme na jedné lodi a plujeme dál

Vybráno 0 Kčz 900 000 Kč
Prosím , abychom vám mohli video zobrazit
Vybráno 0 Kčz 900 000 Kč
129 dárcůCelkem se zapojilo
1 487 KčPrůměrná výše daru
30 000 KčNejvyšší dar
89 dnůVybráno za

Znáte podobný příběh?

Požádejte o pomoc veřejnost a získejte finance pomocí dobročinné sbírky.
Začít vybírat

Znáte podobný příběh?

Požádejte o pomoc veřejnost a získejte finance pomocí dobročinné sbírky.
Začít vybírat
Zakladatel
Dvojka sobě, z. s.
Datum přidání
4. 7. 2024
Poslední aktualita

3. 10. 2024 12:19

Dárcové naši milí...

Vděčně myslíme na všechny naše dárkyně , dárce a všechny, kteří nás jakkoliv podpořili a pomohli alespoň trochu udržet náplavku náplavkovitou. Byly to právě živé umění a kultura, kdo v našem podání z náplavky vytvořily fenomén a obohatily tak místo nejen kulturně a sociálně, ale i hospodářsky pozvedly jak náplavku, tak i blízké okolí.

Ze srdcí děkujeme,

Ivo Slavík, Petr Pošvic a Miloš Vítovec

Představení sbírky/Introducing the collection

Na palubě i v podpalubí (A)VOID Floating Gallery se v programech potkával svět. Celá Evropa, Severní i Jižní Amerika, Austrálie, všechny části Asie i Afrika.

Loď se stala ikonickým místem náplavky pro renomovanou, experimentální i alternativní kulturu. Podívejte se https://www.facebook.com/AVOIDFloatingGallery/.

On board and below deck, the (A)VOID Floating Gallery's programs were where the world met. All of Europe, North and South America, Australia, all parts of Asia and Africa.


The ship has become an iconic waterfront venue for renowned, experimental and alternative culture. Check out  https://www.facebook.com/AVOIDFloatingGallery/.

Za projektem stojí spolek Dvojka sobě, který od roku 2007 přináší živé umění na náplavku a jeho prostřednictvím jí vdechl nový život a vytvořil z ní globální fenomén. V roce 2009 se k nám přidal gastrotým vedený kamarády Petrem Pošvicem a Milošem Vítovcem. Z gastroprovozu jsme financovali většinu kulturních programů v (A)VOID GALLERY https://www.facebook.com/groups/100141622702, (A)VOID Floating Gallery https://www.facebook.com/groups/100141622702 i (A)VOID Café https://www.facebook.com/AvoidCafe/.

A tady se podívejte, co nás potkalo.

Se starou lodí je to jako s člověkem. Potřebuje lásku, péči i časté, pravidelné prohlídky.

Díky prohlídkám jsme věděli, že letos na jaře zamíříme do suchého doku v loděnici. Nejen na jedno z bezpočetných měření obšívky dna, ale také na její opravu. Už předchozí měření signalizovala, že nás čeká výměna 40 m2 dna. Jenže ouha! 40 m2 se proměnilo na 200 m2 s nutností zlikvidovat WC a postavit ho znovu, protože pod ním zmizelo dno a musely se navařit nové plechy. A začal mazec!

Měli jsme vytvořenou rezervu nejen na očekávaný rozsah oprav, ale i na dvojnásobek. Jenže jistota pětinásobku výdajů nás ani v divokém snu nenapadla, a tak jsme na suchu. Reálně, i když se brzo budeme vracet na kotviště, i obrazně.

Potřebujeme restart a finanční nakopnutí, o které jsme se Vás rozhodli požádat.

The project is the brainchild of the association Dvojka sobě, which has been bringing live art to the riverbank since 2007, breathing new life into it and making it a global phenomenon. In 2009, we were joined by a gastro team led by friends Petr Pošvic and Miloš Vítovec. We used the gastroproject to finance most of the cultural programs at (A)VOID GALLERY. https://www.facebook.com/groups/100141622702, (A)VOID Floating Gallery https://www.facebook.com/groups/100141622702 i (A)VOID Café https://www.facebook.com/AvoidCafe/.

And here's a look at what happened to us.

It's like a man with an old ship. It needs love, care and frequent, regular check-ups.

Thanks to the inspections, we knew we would be heading to the dry dock at the shipyard this spring. Not just for one of the countless bottom planking measurements, but also for its repair. The previous measurements had already indicated that we were looking at replacing 40 m2 of bottom. But alas, 40 m2 had been blown out to 200 m2 with the need to dispose of the toilet and rebuild it because the bottom had disappeared underneath and new plates had to be welded on. And the fun began!

We had made a reserve not only for the expected scope of repairs, but also for double that amount. But the certainty of five times the expenditure did not even cross our minds, and so we are out of pocket. Realistically, though we will soon be returning to our moorings, and figuratively.

We need a reboot and a financial kick-start, and we've decided to ask you for it.

Napsal jsem, že stará loď potřebuje lásku, péči i časté, pravidelné prohlídky. To všechno měla, ale zub času je silnější. Navíc průběžně čelíme tomu, že nejsme plnohodnotnou lodí, nýbrž plouvoucím zařízením tvořeným jen kaskem (trupem) lodi, na který se vlastní loď staví, a tak je tam spousta míst, kudy při nepřízni počasí proudí i zatéká voda. Kasko pak zdánlivě paradoxně nekoroduje na vnější straně v místě doteku s řekou bez přístupu kyslíku, ale na vnitřní straně pod dřevěnou podlahou.

A co je naše kasko? Je to dvojče parníku Vyšehrad https://www.kudyznudy.cz/aktivity/parnik-vysehrad-nejstarsi-parnik-na-vltave, který kotví před (A)VOID Café zhruba pod Tančícím domem. Náš nesl jméno Dr. Edvard Beneš a vyrobila jej také roku 1938 Ústecká loděnice a dřevoprůmysl, spol. s r. o. Hlavním konstruktérem byl ředitel loděnice Ing. Josef Huss a strojní zařízení dodala akciová společnost ČKD Praha. Loď byla jedním ze čtyř velkých parníků, které si nechala PPS nově postavit v rámci modernizace flotily ve 30. letech 20. století. Typově byly první dva parníky, „Dr. Edvard Beneš“ (od roku 1939 „Labe“) a „Antonín Švehla“ (dnešní Vyšehrad), inspirované o desetiletí staršími salonními parníky Dresden a Leipzig drážďanské společnosti SBDA z let 1926 a 1929.

I wrote that an old ship needs love, care and frequent, regular check-ups. It had all that, but the ravages of time are stronger. Moreover, we are continually faced with the fact that we are not a full-size boat, but a floating device consisting only of the casque (hull) of the boat on which the boat is built, and so there are many places where water flows and leaks in bad weather. The casque then, seemingly paradoxically, does not corrode on the outside at the point of contact with the river without access to oxygen, but on the inside under the wooden floor.

And what's our casque? It's the twin of the steamship Vyšehrad https://www.kudyznudy.cz/aktivity/parnik-vysehrad-nejstarsi-parnik-na-vltave, which is moored in front of (A)VOID Café, roughly below the Dancing House. Ours was named Dr. Edvard Beneš and was also built in 1938 by Ústecká loděnice a dřevoprůmysl. The main designer was the shipyard director Ing. Josef Huss and the machinery was supplied by the joint-stock company ČKD Praha. The ship was one of the four large steamers that PPS had newly built as part of the modernisation of its fleet in the 1930s. The first two steamers, the „Dr. Edvard Beneš“ (from 1939 the „Elbe“) and the „Antonín Švehla“ (today's „Vyšehrad“), were inspired by the Dresden and Leipzig salon steamers of the Dresden SBDA company from 1926 and 1929.

Can we restore the glory and tradition of (A)VOID Floating Gallery together?

In the spring, when we sailed to the shipyard and the extent of the necessary rehabilitation of the bottom by replacing it with new steel plates, including the need to replace several ribs holding the hull together, gradually unfolded, we were faced with a cardinal question and decision.

Obnovíme společně slávu a tradici (A)VOID Floating Gallery?

Na jaře, když jsme odpluli do loděnice a postupně se rozkrýval rozsah nutných sanací dna výměnou za nové ocelové pláty včetně potřeby výměny několika žeber držících trup pohromadě, jsme stáli před kardinální otázkou a rozhodnutím.

Nechat věc/kasko lodi odplout (do historie)? „Očistit“ ho od všech zařízení a vyslat ho na poslední cestu do šrotu? Všechny naše aktivity na náplavce byly vedeny srdcem i zdravým rozumem a ten druhý říkal:

„Neblázněte, nechte to plavat. Praha "exponenciálně“ zvyšuje nájem, drasticky rostou ceny elektřiny, vody, zboží a všech nutných nákladů… Nebuďte blbí a jděte od toho. Stejně už ani neufinancujete kulturní provoz jako v minulosti… Co vás tady drží? Zachraňte si vlastní kůži a nehazardujte!"

Jenže… Podívejte se na tohle!

Let the casque ship sail away (into history)? „Clean“ it of all equipment and send it on its last journey to the scrap yard? All our activities on the waterfront were guided by heart and common sense, and the latter said:

„Don't be silly, let it go. Prague is "exponentially“ increasing rents, drastically increasing prices of electricity, water, goods and all necessary costs… Don't be stupid and walk away from it. You can't even finance cultural activities like you used to… What's keeping you here? Save your own skin and don't gamble!"

It's just… Look at this!

Ta atmosféra, výhledy, hořící obloha i řeka, lovci červánků, Hrad, Železniční most, Vyšehrad, limnigraf na Výtoni…i ten „blbej“ pivovarskej komín na Smíchově…

Začalo mluvit srdce.

„Když jste v roce 2007 přišli na náplavku, kam chodilo ‚pět a půl lidí‘, nepřinášeli jste buřtárny a rychloobrátkový občerstvení, ale umělecké intervence/instalace/výstavy/koncerty/literární programy…Nešli jste za kšeftem, ale chtěli jste dát místu obsah i smysl a ono se vám to povedlo. Nemůžete a nesmíte to nechat plavat, i když by to někteří, protože jsme přece v Čechách, rádi viděli.“

Přidal se zdravý rozum:

„Od rozdělané práce se neodchází/neutíká. Zradili byste mnoho tisíc lidí, kteří vás v roce 2020 v petici podpořili proti snaze o podraz a nepřátelské převzetí díla, které jste roky budovali. Možná vás zase v těžkém čase podpoří a nenechají si loď vzít.“

Srdce i rozum nám unisomo řekly: „Nesmíte to vzdát! Máte závázek vůči návštěvníkům, hostujícím umělcům i všem dalším, kteří vaší práci uvěřili a oslovila je. Jste na jedné lodi!“

A taky jste tu Vy všichni.

The atmosphere, the views, the burning sky and the river, the robin hunters, the castle, the railway bridge, Vyšehrad, the limnigraph on Výtoň… even the „stupid“ brewery chimney in Smíchov…

The heart began to speak.

„When you came to the embankment in 2007, where ‚five and a half people‘ were coming, you didn't bring fast food, but artistic interventions/installations/exhibitions/concerts/literary programs…You didn't go for business, you wanted to give the place content and meaning, and you succeeded. You can't and mustn't let it go, even though some people, because we are in the Czech Republic, would like to see it.“

Common sense came into play:

„You don't walk away from the work you've done. You would be betraying the many thousands of people who supported you in the 2020 petition against the attempted backstabbing and hostile takeover of the work you have spent years building. Maybe they'll support you again in hard times and not let you take the ship.“

Co by to bylo za loď – za (A)VOID bez Vás?!

What kind of ship would it be – an (A)VOID without you?!

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Finalizujeme výměnu téměř celého dna, museli jsme zlikvidovat a znovu vybudovat WC, dáváme lodi nový nátěr po stranách a taky jsme opískovali, pozinkovali a natřeli vnější i vnitřní stranu trupu. Tedy my ne, ale v loděnici pana Vinklera. Se všemi doprovodnými náklady začínáme atakovat bezmála částku 2 mil Kč.

Jen pro zajímavost, v roce 1938 stála výroba nové lodi se vším všudy přes 2, 5 mil Kčs.

Těšíme se, že zase uvidíme na Vltavě.

Vaši

Ivo Slavík, Petr Pošvic a Miloš Vítovec

Snadná, rychlá a důvěryhodná pomoc

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Podpořte projekt a získejte atraktivní odměnu

Všechny sbírky ověřujeme. Kontrolujeme lékařské zprávy i další doklady.
Předáváme 100 % vybrané částky. Nebereme si žádné provize ani poplatky.
Po skončení sbírky ověřujeme, že pomoc opravdu dorazila - kontrolujeme i účtenky a faktury.

Další příběhy

Těžký start do života: pomožme Patrikovi s ATR-X syndromem

Těžký start do života: pomožme Patrikovi s ATR-X syndromem

Vybráno 900 308 Kčod 1 578 dárců
Šance pro Máťu - ortézky, vozíček, bezbariérový domov a rehabilitace

Šance pro Máťu - ortézky, vozíček, bezbariérový domov a rehabilitace

Vybráno 594 770 Kčod 704 dárců
Malý fotbalista Tadeáš bojuje s leukémií, pomozme mu

Malý fotbalista Tadeáš bojuje s leukémií, pomozme mu

Vybráno 810 812 Kčod 1 042 dárců
Nový začátek na dosah: stavíme útulek!

Nový začátek na dosah: stavíme útulek!

Vybráno 14 046 657 Kčz 32 000 000 Kč
43 %
Končí za 6 dnů
Sbírka pro pedagožku Martu na léčbu rakoviny

Sbírka pro pedagožku Martu na léčbu rakoviny

Vybráno 1 992 524 Kčod 2 180 dárců
Vraťme Páju do života: Bojovník s boreliózou potřebuje šanci na léčbu v Německu

Vraťme Páju do života: Bojovník s boreliózou potřebuje šanci na léčbu v Německu

Vybráno 1 521 315 Kčz 1 140 000 Kč
133 %
Pomoc pro Pavlínu k životu bez bolesti a být tu pro dceru

Pomoc pro Pavlínu k životu bez bolesti a být tu pro dceru

Vybráno 959 269 Kčz 4 500 000 Kč
21 %
Pomozme Aničce bojovat se vzácným onemocněním

Pomozme Aničce bojovat se vzácným onemocněním

Vybráno 205 832 Kčod 131 dárců

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat