Sbírka ukončena:

Vietnamci pomáhají 2.0 (VP 2.0)

Vybráno 0 Kč 500 Kč
50 000 Kč
 -
3 dárci
Celkem se zapojilo
167 Kč
Průměrná výše daru
300 Kč
Nejvyšší dar
344 dnů
Vybráno za
Více o této sbírce

Vietnamci pomáhají 2.0 (VP 2.0)

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Česko-vietnamský vzdělávací institut, z.s.
Datum přidání
16. 11. 2020

Hlavním cílem sbírky je posunout smysl projektu Vietnamci pomáhají o level výš a vytvořit česko-vietnamský tým, který by v současné i nadcházející situaci pomáhal v ČR a to jak české majoritní společnosti, tak vietnamské komunitě a ostatním národnostním menšinám s hlavním zaměřením na sociálně znevýhodněné jedince. Proto vznikla verze Vietnamci pomáhají 2. 0., která bude pomáhat neziskovkám a zajišťovat pro ně potřebné materiální věci.

Kdo sbírku organizuje? 

Jsme nezisková organizace – Česko-vietnamský vzdělávací institut, z.s., která se odštěpila od organizace TNSV Brno, z.s., přejmenovala se a přesunula své sídlo do Prahy. Účelem této změny bylo vytvořit česko-vietnamskou organizaci ve městě, kde pobývá největší procento vietnamské národnostní menšiny a vytvářet projekty, které přispějí k pozitivní integraci do majoritní společnosti.

Blíže se specifikujeme na 6 hlavních cílů:

 • Zachování kultury jazyka,
 • ochrana a možnost svobodného přístupu ke vzdělání,
 • rozvoj svobodného a kreativního myšlení,
 • propojení a integrace české a vietnamské společnosti a jejich kultury,
 • rovnocenné vzdělávací příležitosti
 • kulturní a vzdělávací akce.


Nicméně ve stávající situaci, se zaměřujeme i na humanitární činnost, protože si uvědomujeme, že čím rychleji překonáme současnou krizi, tím dříve se budeme my i všichni ostatní moci věnovat naší běžné pracovní náplni.

V první jarní vlně koronaviru vznikl projekt “Vietnamci pomáhají”, do kterého se zapojilo mnoho Vietnamců z celé ČR. Hlavním cílem projektu bylo vybudovat veřejný informační kanál, který propojoval dobrovolnickou činnost mezi vietnamskou komunitou a českou společností, a to prostřednictvím webových stránek nebo sociálních sítí. Podařilo se informovat širokou veřejnost o tom, kde a jak jednotlivci dobrovolně pomáhali. Propojili se vietnamské firmy, které darovaly roušky a potraviny, se sociálními službami. Dokonce i skrze projekt šla menší finanční podpora z české strany do vietnamské komunity. Vzhledem k úspěšnosti projektu jsme se rozhodli pokračovat a posunout ho ještě o level výš.

Proč sbírku organizujeme?

Vzhledem k aktuální situaci, kdy se ČR ocitá ve druhé vlně COVID-19 se vytvořila verze Vietnamci pomáhají 2.0 (dále jen VP 2.0), která byla předána do správy neziskovkám. Hlavním cílem verze VP 2.0 je posunout iniciativu do projektů, které budou mít i offline strukturu a budou mít možnost se díky získaným grantům a finančním podporám aktivně zapojit do pomoci v ČR.

V rámci VP 2.0 bychom chtěli naši pomoc rozšířit na sociální služby, domovy důchodců, azylové domy, dětské domovy, matky v nouzi, handicapované děti a bezdomovce, prostě všude tam, kde lidé potřebují pomoc i mimo dobu koronaviru. Existuje mnoho neziskových organizací se zaměřením na tuto oblast, ale v aktuálním krizovém stavu “běžná” pomoc nestačí a je potřeba, aby tato oblast získala více zdrojů. I zde můžeme ukázat, že když se Vietnamci a Češi spojí, mohou šířit větší dobro.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

Finance ze sbírky budou použity na nákup potřebných věcí a jejich následnou distribuci organizacím Vigvam a Azyláky.

50 000 Kč bude rozděleno na:

 • Nákup roušek pro organizaci Azyláky – cca 30 %
 • Nákup školních potřeb pro organizaci Vigvam, ktetrá pomáhá ovdovělým rodinám s dětmi – cca 50 % 
 • Náklady na distribuci (doprava, krabice, skladování) – cca 20 až 30 % 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Laskavý dárce
300 Kč  •  10. 1. 2021 16:48
DobroDárce
100 Kč  •  19. 11. 2020 22:47
Honza
100 Kč  •  18. 11. 2020 21:27
Hodně štěstí

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

 1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
 2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
 3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.

U této sbírky nejde Dobrovýzvu přidat, protože sbírka už byla ukončená.

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat