Komu pomůžete?
Adélka se narodila jako zdravé miminko. Ve 4 měsících se začal projevovat opožděný psychomotorický vývoj. Na základě toho zjištění začala navštěvovat různá specializovaná pracoviště. Na neurologii byl Adélce diagnostikován centrální hypotonický syndrom. Začaly první rehabilitace, kdy 4× denně cvičili Vojtovu metodu.
Ve věku jednoho roku byla na základě magnetické rezonance diagnóza upřesněna na jednu z forem DMO (dětská mozková obrna) – paleocerebelární syndrom.
Cerebellum (mozeček) je část mozku, který zajišťuje koordinaci pohybů (jemných, přesných, rychlých) a udržování rovnováhy. Právě tuto část mozku má Adélka zmenšenou, a tím má narušenou rovnováhu, pohybovou koordinaci, nervově poškozené končetiny, problémy s jemnou i hrubou motorikou, poruchu motorické realizace řeči (vývojová dysartrie a dysfázie). Její řeč je pro cizího člověka nesrozumitelná.
Adélka má mentální retardaci, středně těžkou oční vadu – 6 dioptrií, trpí silnými úzkostmi, na které musí brát léky. Potřebuje dopomoc při běžných činnostech (hygiena, oblékání, strava apod.). Kvůli zvětšené ledvinové pánvičce je pravidelně sledována na nefrologii.
Adélka do 1 roku jen ležela. Ve 2 letech začala sedět. První pokusy o postavení se na nožičky byly až ve 4 letech. V 5 letech se s oporou začala pokoušet o první krůčky. Samostatné chůze byla schopna od 8 let života. Do té doby se pohybovala převážně na invalidním vozíku. I přesto je její chůze nestabilní a nejistá, nerovnosti zvládá jen s dopomocí a často padá. Od 2 let jezdí pravidelně každý rok do lázní, ale je nutné neustále intenzivně rehabilitovat v průběhu celého roku.
