Rating médií – hodnocení důvěryhodnosti českých médií

Vybráno 0 Kč 3 500 Kč
od 3 dárců

Buďte s námi pro každou dobrost. Předáme 100 % vašeho daru.

Přispět Sdílet

Všechny sbírky ověřujeme

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
NFNZ
Datum přidání
28. 2. 2021

„Bez nezávislé žurnalistiky nebudeme vědět, na kom jsme závislí.“
František Dostálek, člen Kolegia zakladatelů NFNZ

Nevíte, jakému médiu věřit a jakému ne?

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) vyvinul nástroj, jak měřit důvěryhodnost českých médií. Jmenuje se rating a jedná se o unikátní nástroj určený k hodnocení dodržování základních novinářských principů a umožnění čtenářům lepší orientaci v džungli informací.

Hodnocená média získávají „oznámkování“ od A do C, přičemž A+ je nejlepší, C- nejhorší. Čtenáři tak ukazují, jak česká média zacházejí s informacemi a se čtenáři. Novinářům naznačují, jak profesionálně přistupují ke své práci a co víc, firmám slouží jako vodítko při zadávání reklam.

Na základě vyhodnocení dodržování jednotlivých kritérií si díky Ratingu NFNZ může každý snadno udělat obrázek o tom, které redakce se snaží dělat svou práci zodpovědně, u kterých se vyskytují dílčí nedostatky a pro které je neserióznost téměř pracovním nástrojem.  

Kdo sbírku organizuje?

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) založilo 12 osobností českého byznysu v srpnu 2016. Kromě ratingu podporujeme
investigativní a analytické mediální projekty; každý rok pořádáme Novinářské fórum a spoluudělujeme Novinářské ceny; věnujeme se mediálním radám ČT, ČRo a ČTK, protože věříme, že veřejnoprávní média potřebujeme.

„Svobodná a nezávislá žurnalistika je jedním z hlavních pilířů liberální demokracie. Chceme-li zůstat součástí svobodné západní civilizace, musíme tento princip zakotvený v naší ústavě hájit.“ Tomáš Richter, předseda Správní rady NFNZ

Proč ji organizuje?

Informace se na nás hrnou ze všech stran. Komu a čemu důvěřovat a proč ano a proč ne. Tento unikátní nástroj NFNZ umí vyhodnotit dodržování základních novinářských pravidel a pomáhá lidem a firmám lépe se orientovat na českém mediálním trhu. 

NFNZ je skálopevně přesvědčeno, že lidé se mohou správně rozhodovat jen na základě ověřených kvalitních informací. Rating má být vodítkem jak pro čtenáře, tak pro firmy, aby se lépe orientovali v dnešní džungli informací. 

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

V tuto chvíli je na webové stránce k dispozici Rating zpravodajských webů, tištěných deníků, publicistických webů a publicistických časopisů. Rating je minimálně dvakrát ročně aktualizován. Najímáme skupinu kodérů, kteří ručně kódují zhruba 8000 článků. Roční náklady na všechny aktualizace činí kolem 1 milionu Kč.

Tiskové zprávy: 

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Velkorysý dárce
200 Kč  •  17. 1. 2023 14:00
Laskavý dárce
300 Kč  •  17. 1. 2022 14:48
pr83
3 000 Kč  •  6. 3. 2021 13:12

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Líbí se vám tato sbírka? Podpořte ji Dobrovýzvou.

Složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak to funguje

Vzkazy

Velkorysý dárce
200 Kč  •  17. 1. 2023 14:00
Laskavý dárce
300 Kč  •  17. 1. 2022 14:48
pr83
3 000 Kč  •  6. 3. 2021 13:12

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat