Ondrův příběh
Půl roku od nehody byl Ondřej v kómatu. Po nárazu došlo k otoku mozku, konkrétně levé hemisféry, následkem čehož nevidí na levé oko. Měl zlomená obě předloktí, čelist, musel mít udělanou tracheostomii, zavedenu umělou výživu. Důsledkem poranění mozku je také afázie, takže Ondra ztratil řeč. Soud se ženou, která nehodu zavinila, skončil teprve nedávno. Odešla s podmínkou a zákazem řízení na čtyři roky.
Na lůžku a v nemocnicích strávil mladý muž rok, než byl propuštěn do domácího ošetřování. Rodina mu domácnost vybavila speciálními kompenzačními a rehabilitačními pomůckami, a okamžitě s ním zahájila cvičení. Zatímco je Ondrova máma v práci, společnost mu dělá školená asistentka. Mrzí ji, že její syn musel přerušit studium na dopravní fakultě, a vysokoškolské vzdělání tak předčasně ukončil jen bakalářským titulem.
Dnes se učí všechno znovu – číst, psát chodit. Přelomová byla pro Ondru v letošním roce operace achillovy šlachy, po které je nácvik chůze snazší. Podmínkou jsou pravidelné intenzivní rehabilitace, které aktuálně absolvuje na Neurorehabilitační klinice AXON v Praze. Ve čtyřech hodinách denně navštěvuje fyzioterapii, ergoterapii, logopedii, a také unikátní terapii na robotickém přístroji Lokomat. Ten s pomocí ortéz a pohyblivého chodníku simuluje chůzi, díky čemuž se Ondřej účinně znovu učí chodit. Chůze na krátkou vzdálenost je tak nyní schopen za pomoci hole a několik prvních krůčků už zvládne i bez ní. Finančně nákladné terapie však bude muset absolvovat opakovaně.