Kdo byl Zbyněk?
Zbyněk Jambor – milující a milovaný otec, manžel, kamarád a spolužák a nejen to všechno. Po dlouhé a těžké nemoci nás opustil dne 24. 2. 2021 v brněnské nemocnici. Zbyněk byl úspěšným absolventem nadstavbového maturitního studia oboru Mechanik elektronických zařízení na SOU Sovadinova v Břeclavi. Krátce pracovně působil v Brně, odkud jej však jeho původ a vztah k okolí, z něhož pocházel, táhl zpět do našeho kraje. Svou prací významně přispíval k fungování firem, ve kterých působil. U podivínské Fruty působil v týmu údržby, odkud vzešlo také hodně jeho dalších dlouholetých známých a kamarádů. Po uzavření této společnosti našel uplatnění ve Viniu ve Velkých Pavlovicích, kde se stal nejenom profesionálem ve svém oboru, ale i nedílnou a nepostradatelnou součástí důležitého týmu seřizovačů a údržbářů, a to až do doby, kdy jej právě nemoc upoutala nejenom do nemocnic, ale později také na lůžko. Během své pracovní kariéry, která mu byla dopřána, však dokázal, že byl vždy spolehlivým, loajálním a profesionálním zaměstnancem, který měl minimální potřebu změny prací a na nic si nestěžoval.
Se svou partnerkou Blankou, z níž se později v roce 2008 stala jeho manželka, vytvořil úplnou, harmonickou a láskou naplněnou rodinu. Z jejich vztahu vzešly v letech 2009 a 2015 dvě děti, kterým byl vždy oporou. Jako rodina spolu zažili všechno, co se u dětí zažít dá – první krůčky dětí, nástupy do školek, u jednoho z dětí i první školní den a začátek povinné školní docházky.
Co se vlastně stalo?
V první polovině roku 2019 se však ozvala nemoc, prozatím pomalu a plíživě. Zbyněk podstoupil operaci, která mu měla dát naději na úspěšnou léčbu. Lékaři dělali vše, co bylo v jejich silách, a uplatnili všechny dostupné možnosti léčby u podobných pacientů. Rekonvalescence trvala dlouho a vypadalo to, že vše bude zase jako dřív. Během roku 2020 se však objevila recidiva. Spousta lékařů a sester Zbyňkovi pomáhala situaci řešit, jak nejlépe a nejkvalifikovaněji dovedla. Zbyňkovi však museli odstranit téměř celý důležitý orgán a na základě toho následovaly všechny dostupné formy léčby – chemoterapie, bioléčba atd. Všechny tyto procedury byly silně náročné na celý organismus, ale Zbyňa to dával. Všichni jsme doufali v brzké a celkové uzdravení. Nemoc se však v roce 2020 projevila silněji a takto pokračovala až na začátek roku 2021. Stav se zhoršoval. V lednu 2021 jsme spolu mluvili a Zbyňa se pohyboval, chodil. Byl hodně omezen stavem, ale měl sílu a nevzdával to – vlastně to NIKDY nevzdával. I v únoru letošního roku, kdy jsem měl tu čest s ním mluvit u lůžka, neházel flintu do žita. Byl již sice upoután na lůžko, ale měl vůli a naději. Nikdo však netušil, že nás za pár dní opustí. Navzdory všem fundovaným předpovědím lékařů, kteří nepředpokládali zlepšení řeči, jež byla také nemocí napadena, se jeho stav v tomto směru významně zlepšil a Zbyněk plně a krásně mluvil.
Všichni chceme vidět naše děti vyrůstat. Považujeme za samozřejmé, že dětem půjdeme na svatbu, naučíme je spoustu věcí a předáme jim maximum našich znalostí a dovedností. Oběma Zbyňovým dětem se tohoto všeho právě od něj už nestihne dostat…
