Komu pomůžete?
Mnoho let se z okna dívám na dům. Se starými vraty a kamennou zdí. Původně v tom domě bylo ticho, ale s příchodem rodiny a dětí dům ožil. Jde o dědičný grunt. Tři bratři se dohodli, kdo zůstane doma kdo půjde do tohoto starého a kdo si postaví za vsí. A tak je tu Jan s rodinou. Nejsou to úplně tiší sousedé, protože často slyším “Nelez tam, spadneš, slez dolu!” Rád jsem to poslouchal, protože to je sranda. Měli tři syny. Matěje, Jakuba a Jana. Jejich máma je velmi přísná, ale je to máma, jak má být a je to nejlepší žena svému muži. Jde o rodinu soukromého malorolníka, typicky hrdého na svůj malý grunt a rodinu. Statek dávají pomalu do pořádku.
Čas šel, kluci rostli, táta koupil kobylku, opravil starý traktor. Jo vypadá to jako v nějaké pohádce. Kluci se mu snažili pomáhat. Pořád někam jezdili, na pole nebo do lesa. Táta je jediný živitel, jeho žena je doma a stará se o děti a zvířata, dobrala rodičovskou dovolenou. Vidět tohle zblízka a slyšet, je nádhera. Pro mě jsou to nejlepší sousedé. Díváte se na něco jakoby o mnoho let zpátky. A rozumíte tomu. 9. června šli Jakub a Matěj do školy. Bohužel se vrátil jenom jeden.











