Důstojný život pro staré koně
Všechny sbírky ověřujeme
2. 5. 2024 4:21
Veselejší 1. Máj
Děkujeme z celého srdce prvním 12ti dárcům!
Po pěti dnech od spuštění sbírky jsme již těsně za hranicí 10ti tisíc.
Letošní 1. Máj je pro nás proto radostný.
Loni tomu tak vůbec nebylo. Trápili jsme se společně s jednou naší kobylkou. Ona věděla, že už nadešel její čas a asi i věděla, že jí rozumíme. Byli jsme připraveni jí odchod udělat co nejpřirozenější a v prostředí jejího oblíbeného domova, ale i tak se nám srdce svíralo žalem. Stále pro nás bylo nepředstavitelné, že by nás tento miláček opustil. Hned 3. května se to však stalo skutečností.
Nezapomeneme na nic z toho, co jsi nás naučila, ani na ten pocit nepodmíněné čisté lásky.
Část z Tebe žije stále dál v Tvém koňském kamarádovi, který měl narozeniny pouhý jeden den před Tebou, a který dlouho smutnil.
Přejeme si, abychom alespoň s ním prožili ještě pár let radostí a slibujeme, že budeme mít stále více síly starat se o další a další ohrožené koně a přinášet jim Pastvu pro duši!
Představení sbírky
Pastva pro duši z. s. je čerstvě založený dobročinný spolek, přestože se jedná pouze o právní status potvrzující to, čemu se věnujeme již více let. Naším posláním je tvořit plnohodnotný azyl pro ty naše zvířecí bratry a sestry, které by jinak pravděpodobně čekalo utracení nebo odvoz na jatka.
Jsme rodina o dvou dospělých s třemi malými dětmi a této dobročinnosti se věnujeme 3 roky, ačkoliv v malém měřítku už delší dobu. Jak jsme však nabrali více koní a dalších zvířat, přestáváme to sami zvládat (hlavně finančně). Takže jsme založili oficiální neziskový Azyl s názvem Pastva pro duši a chceme tím naše bezplatné služby udržet a v lepším případě i zkvalitnit a rozšířit. Bez Vás to však nezvládneme! Prosím, pomozte nám, pomůžete tím především čtyřnohým přátelům.
Web s veškerými kontakty a prokliky na sociální sítě: ZVÍŘECÍ AZYL Pastva pro duši (pastvaprodusi.org)
Chceme tu být pro koně, jejichž chovatelé jsou zoufalí, protože se nějakým způsobem dostali do situace, kdy si je již nemohou nechat. Především za poslední dva roky šly ceny ustájení koní strmě nahoru. Nyní se většinou pohybují od 6500,-Kč a výš, v některých oblastech ČR je to ještě mnohem více, k tomu samozřejmě ještě další výdaje za koně (kovář, veterinární péče a další). Nebo se o ně nemohou starat z důvodu úrazu, invalidity, již na tu péči o tak veliké zvíře nemají dostatek fyzických sil a podobně.
Kdo svého koně skutečně miluje a přitom zná praxi odkupu koní, má veliké dilema, komu svého milovaného kamaráda předat. Čeho se má bát dříve? Že ho jeho nový majitel pošle na jatka? Že ho nový majitel i přes pokročilý věk bude používat k vožení hlava nehlava? Že s ním nebude dělat krokování před a po ježdění? Že ho bude mlátit? Bohužel lidí, co se ujmou bez vidiny zisku opotřebovaného staršího koně, je jak šafránu.
Chceme tudíž být touto alternativou. Alternativou k nákladnému ustájení. Alternativou k pronájmu, kde by se přetěžoval kůň, kterému už moc fyzické síly nezbývá. Alternativou k prodeji či darování neznámému novému majiteli, kde koně čeká nejasný osud. My se zvířaty děláme pouze ty aktivity, které jsou na míru jejich potřebám. Naším zájmem není zisk. Středobodem aktivit je vždy daná zvířecí bytost, její fyziologické, psychologické a zdravotní potřeby. Svědkem jsou nám bývalí majitelé těchto konkrétních koní, kteří si nový život jejich mazlíčků nemohou vynachválit. Přímo ve Stanovách si zakazujeme pronájem zvířat. Nezneužíváme je ani jako bezplatnou atrakci, byť poklidný a pokorný pobyt v jejich přítomnosti můžeme všem pouze doporučit. Vše musí být s citlivostí a empatií.
Historicky jsme již měli hodně zachráněných zvířat, včetně jedné již bohužel nežijící kobylky, a zkušenosti máme tudíž značné. Například málokdo zvedal tolikrát koně, co se nedokáže sám postavit. Ručně tahem za ohlávku a ocas, popruhy, bagrem, kladkou, heverem, i několikrát za pomoci hasičů. Aktuálně máme doma a na přilehlém pozemku 3 velice staré šťastné koně, 2 psy z poválečné oblasti zachráněné z kill útulků před utracením, 3 zachráněné kočky a králíka masného plemene, jemuž jsme se rozhodli dát život a neposlat ho na talíř. Ozývají se nám však další lidé s prosbou, zda se ujmeme dalších koní. Rádi bychom jim vyhověli, především však těm nebohým bytostem pomohli. Ačkoliv se nyní jedná o koně, do budoucna jsme otevření láskyplné péči i o další domácí nebo hospodářská zvířata. Vše děláme nezištně, do toho máme 3 děti v předškolním věku a žádný jiný příjem, než ten ze zaměstnání.
Proč potřebují naší pomoc a my jejich?
Jenomže útulků pro koně je v ČR naprostý nedostatek. O tom svědčí i fakt, že již poté, co jsme se ujali druhého koně, se o nás rozkřiklo a ve velkém se nám začali ozývat majitelé koní, kteří potřebovali vyřešit svou situaci se svým parťákem koněm, a to aniž bychom se o to nějak snažili. Byl to výsledek velkého nedostatku počtu útulků a také díky tomu, že je patrné, že těmto koním umíme poskytnout péči, prostředí a podmínky naprosto adekvátně a na nadstandardní úrovni. Při veterinární péči spolupracujeme s velice citlivou a koně milující veterinářkou.
V mladém věku tyhle zvířata často na rozdíl od psů nejsou pořizováni jako domácí mazlíčci a členové rodiny, ale slouží lidskému užitku. Kvůli nárokům na prostor, čas, práci, veterinární péči a výživové doplňky je jejich osud často velmi nejistý poté, co již nejsou schopni tento užitek plnit. Není úplnou výjimkou, že kůň z ČR skončí na jatkách v Polsku.
Pomáhejte s námi
Rozdíl mezi zvířaty a lidmi tkví ve specifickém lidském úkolu – pečovat o tvory, kteří s námi sdílejí planetu. Skutečným měřítkem lidskosti je totiž to, jak si ceníme života jako takového a jak se chováme ke zvířatům. Zároveň je to zdroj skutečného štěstí. Toho lze dosáhnout prostřednictvím porozumění nejdokonalejším božím výtvorům – živé a neživé přírody. Díky porozumění a lásce k přírodě možná lépe pochopíme a porozumíme podmínkám, ve kterých žijeme a všem příčinám, které pak ovlivňují náš život. Když si užijeme procházku v přírodě, nebo vidíme zvířata si hrát, to je jen malá ochutnávka té obrovské síly.
Každé zvíře na tomto světě má svůj specifický úkol, kterým má člověka něco naučit. Zatímco pejsci jsou pro člověka opravdoví přátelé, kamarádi do nepohody, spřízněné duše, ochránci bránící útokem, a tedy učí ho takovéhoto partnerství, koně jsou ti, co člověka umí povznést, přenést do nových dimenzí, dávají mu svobodu pohybu, svobodu myšlenky. Splynout s pohybem koně umožňuje odpoutat se od země, je to jako splynout s energií vzduchu, je to jako tančit v dešti, ovládnou živly vně přírody i uvnitř sebe. Je možné se s nimi dostat do takového propojení, že jim lze dávat pokyny pouhou myšlenkou. To je umožněno díky tomu, že jsou ve volné přírodě kořist pro predátory a vyvinula se u nich neuvěřitelná senzibilita, intuice a zbystření smyslů. Ne nadarmo se seriózně používají v psychoterapiích, u hendikepovaných lidí, seniorů, dětí, při léčbě depresí, závislostí a dalším všestranném využití. Kůň pozná zakrývaní pocitů a emocí, lež, přetvářku, řekne o člověku to, co je skryto za oponou. Je to poněvadž se museli naučit pravdivě rozpoznat pocity ostatních koní ve stádě, aby mohli v případě nebezpečí včas zareagovat. Koně proto nerozruší tolik, že k němu přijdete smutní, s psychickými problémy, v depresi nebo naštvaní, jako když k němu přijdete s úmyslem zakrývat nějaký takový svůj pocit. Kůň umí lidské pocity mnohonásobně zesílit. Kůň Vás zkrátka probere do reality a upozorní Vás, pokud si nebo druhým něco, ať už vědomě či nevědomě nalháváte.
Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?
Nemáme problém veškerou fyzickou práci okolo Azylu a péči o zvířata zastat sami. Co už však tolik nestíháme, jsou pohybové aktivity s našimi miláčky. Pokud by tedy někdo chtěl, může po předchozí domluvě přijet strávit společný čas s těmi úžasnými tvory a nějak citlivě se jim pověnovat a hrát si s nimi.
Avšak problémem začíná být financování.
Doposud jsme vše financovali z vlastních zdrojů, které jsou nízké. Jeden z nás má normální zaměstnání na plný úvazek s průměrným příjmem, druhý pobírá rodičovský příspěvek na půlroční dítě. Děti v předškolním věku máme celkem 3. Naše příjmy pokryjí tak akorát výdaje na naší rodinu a chod domácnosti, což znamená, že s náklady na Azyl jsme každý měsíc 20 tisíc v mínusu a to do toho nepočítáme náklady na údržbu technického vybavení a „hospodářských“ staveb pro Azyl. Úspory již došly, takže si hodláme na chod útulku přivydělávat výrobou suvenýrů z koňských žíní a dalšími řemesly, dobročinnými aukcemi, muzikoterapií v prostorách Azylu a možná i výukou hudební produkce v Domově dětí a mládeže. To zvládneme.
Tato dobročinná sbírka tedy není na běžný chod Azylu, ale na jeho materiální zkvalitnění. Konkrétně na (řazeno od nejprioritnějšího):
- Malotraktor s dlouhou osou na práci okolo koní (hlavně na vožení hnoje na takové místo, aby to splňovalo hygienické nároky) = 65.000
- Oprava studny a čerpadla + 150m zahradní hadice na vodu + 3× kontejner na děšťovou vodu + 2× nezamrzací napáječka = 77.000
- Koryta na ganulované seno + krmící sítě na seno + peletovací lis na výrobu granulovaného sena (jelikož všechny naše koně jsou úplně nebo takřka bezzubé) + šrotovník + nákup zásoby různých doplňků stravy na rekonvalescenci starých koní = 70.000
- Vybudování přístřešku (jako úkrytu před nepřízní počasí) na protilehlém konci pastviny = 60.000
- Stavební úpravy stodoly pro ustájení 24/7 (především její boční zakrytí, aby byli koně lépe chránění před nepřízní počasí, a nové okapy namísto současných dosloužilých pro efektivní odchytávání dešťové vody) = 95.000
- Rekonstrukce střechy chlévu, krovu a krytiny (aby náš azyl mohl být i pro další zvířata) = 290.000
- Bandáže na nohy pro koně = 40.000
- Deky na zimu pro koně = 12.000
- Pořízení velkorozměrové plachty na zakrytí sena a slámy ve stodole (především kvůli prašnosti, která koním neprospívá) = 6.000
- Rohože na zpevnění blátivé půdy = 10.000
CELKEM 725.000 Kč
Pokud by se dokonce podařilo ve sbírce vybrat více prostředků než je cílová částka, ty by šly do rozšíření kapacity Azylu:
- Rozšíření pastviny zakoupením sousední orné půdy a jejím zatravnění (ideálně alespoň hektar půdy – cena zemědělské půdy se za rok 2023 pohybovala nejčastěji mezi 25 až 44 Kč za metr čtvereční) + její dostatečné ohrazení = 500.000
- Rekonstrukce střechy stodoly pro ustájení 24/7 (už má také svůj věk) = 380.000
- Namísto malotraktoru, kterým lze pouze převážet hnůj, by se pořídil takový, s kterým lze přemísťovat i balíky sena a slámy = 270.000
Aktuality
2. 5. 2024 4:21
Veselejší 1. Máj
Děkujeme z celého srdce prvním 12ti dárcům!
Po pěti dnech od spuštění sbírky jsme již těsně za hranicí 10ti tisíc.
Letošní 1. Máj je pro nás proto radostný.
Loni tomu tak vůbec nebylo. Trápili jsme se společně s jednou naší kobylkou. Ona věděla, že už nadešel její čas a asi i věděla, že jí rozumíme. Byli jsme připraveni jí odchod udělat co nejpřirozenější a v prostředí jejího oblíbeného domova, ale i tak se nám srdce svíralo žalem. Stále pro nás bylo nepředstavitelné, že by nás tento miláček opustil. Hned 3. května se to však stalo skutečností.
Nezapomeneme na nic z toho, co jsi nás naučila, ani na ten pocit nepodmíněné čisté lásky.
Část z Tebe žije stále dál v Tvém koňském kamarádovi, který měl narozeniny pouhý jeden den před Tebou, a který dlouho smutnil.
Přejeme si, abychom alespoň s ním prožili ještě pár let radostí a slibujeme, že budeme mít stále více síly starat se o další a další ohrožené koně a přinášet jim Pastvu pro duši!
- Vystavíte mi potvrzení o daru?
-
Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.
- K čemu mi potvrzení o daru bude?
-
Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.
- Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?
-
V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.
- Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?
-
Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.
- Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?
-
Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.
200 Kč • 6. 1. 2025 10:20
600 Kč • 5. 1. 2025 10:28
200 Kč • 3. 1. 2025 7:43
500 Kč • 31. 12. 2024 17:41
300 Kč • 26. 12. 2024 21:39
1 000 Kč • 24. 12. 2024 22:51
500 Kč • 24. 12. 2024 14:49
10 Kč • 24. 12. 2024 14:19
600 Kč • 23. 12. 2024 10:50
300 Kč • 22. 12. 2024 13:58
800 Kč • 21. 12. 2024 20:03
500 Kč • 21. 12. 2024 15:14
500 Kč • 21. 12. 2024 5:59
600 Kč • 20. 12. 2024 21:53
400 Kč • 20. 12. 2024 19:35
300 Kč • 20. 12. 2024 14:41
100 Kč • 19. 12. 2024 11:48
600 Kč • 16. 12. 2024 21:08
300 Kč • 10. 12. 2024 23:26
300 Kč • 9. 12. 2024 16:02
2 000 Kč • 1. 12. 2024 14:54
300 Kč • 26. 11. 2024 0:02
Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?
Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak Dobrovýzva funguje
- Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
- Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
- Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou
Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.