Evakuační a rehabilitační centrum na východní Ukrajině

Vybráno 0 Kč 22 050 Kč
7 745 000 Kč

Buďte s námi pro každou dobrost. Předáme 100 % vašeho daru.

Přispět Sdílet

Všechny sbírky ověřujeme

Všechny sbírky ověřujeme

Zakladatel
Koridor UA z.s.
Datum přidání
2. 5. 2024

Archa Naděje – mobilní evakuační a rehabilitační centrum v Doněcké oblasti

Pomůžeme kaplanovi Olegovi Tkačenkovi vybudovat „Archu Naděje“ v Doněcké Ukrajině!
Kaplana Olega Tkačenka, který od počátku války v roce 2014 jako pekař a humanitární pracovník působí ve svém rodném kraji na východní Ukrajině, možná znáte z českých médií, především z reportáží Martina Dorazína v Českém rozhlase. Oleg aktivně pomáhá obyvatelům frontových městeček a vesnic, zásobuje je potravinami i léky a v případě nutnosti evakuuje do bezpečí. Lidé na frontě žijí v nepředstavitelných podmínkách, ve sklepeních a nevytápěných prostorech, ve stresu z náletů a neustálé přítomnosti smrti, jsou často po těch letech války zlomeni fyzicky i psychicky. Oleg proto zamýšlí vybudovat rehabilitační komunitní centrum, které by sloužilo jako přestupní stanice pro evakuované na cestě do normálního a bezpečnějšího světa. Cílem je zachránit co nejvíce životů lidí, kteří jsou ohrožení krutostí války a často na pokraji svých sil.

Proč má tento projekt smysl?

Rok 2022 se stal pro Ukrajinu a celou civilizovanou společnost rokem zkoušek, jak pro stát, tak pro společnost; zkouškou hodnot a lidskosti, ve které byly odhaleny jak chyby, tak nejlepší vlastnosti těch. kterých se válka dotýká. Díky jednotě a hrdinství obránců a mezinárodní pomoci se Ukrajincům podařilo zrušit plány nepřítele na dobytí země a zničení stávajícího státu.

Nálety, zničená logistika, mosty a čerpací stanice vyhozené do povětří se ale staly strašlivou realitou našich životů. Lidé, kteří žijí na frontě, zůstali odříznuti od veškeré komunikace, jídla a také se ocitli ve velkém nebezpečí. Cesty pro evakuaci jsou ve značně poničeném terénu často odříznuty. Uprostřed této hrůzy se ženy, děti i staří lidé ocitli v zóně zásahu nepřátelských letadel a dělostřelectva.

 
V takových podmínkách Oleg Tkačenko pracuje již desátým rokem. Obnovil práci pekárny, kterou přestěhoval z města Marijinka, které je po ruském ostřelování prakticky smazáno z mapy. Znovu ji vybudoval v městě Pokrovsk, aby mohl obyvatelům vesnic a měst na frontě nadále poskytovat zdarma chléb. I díky české organizaci „People in Need“, která poskytla pomoc jako první, a mnoha dalším dárcům a organizacím může poskytovat a na místo dopravovat také potravinové balíčky, potřeby hygieny a pitnou vodu.

Jako hlavní směr další činnosti Oleg zvolil evakuaci. Jeho tým už téměř dva roky jezdí několikrát týdně do první linie, rozváží produkty a základní potřeby: chléb, vodu, trvanlivé jídlo, palivo do generátorů atd. Na zpáteční cestě vozí lidi do bezpečnějších míst Ukrajiny. Nejčastěji se mezi lidmi, které evakuuje, vyskytují osoby s omezenou schopností pohybu, nízkými příjmy a starší lidé. Za dva roky díky podoře i českých dárců evakuoval více jak 1500 lidí ve věku od 3 do 92 let. Tito lidé ztratili možnost bydlení, všechen majetek a prostředky na živobytí. Přišli o mnoho svých příbuzných a přátel. za každou evakuací stojí to nejcennější – zachráněný život. Evakuace se ale stala v poslední době mnohem obtížnější kvůli rostoucí intenzitě nepřátelských akcí, rozsáhlému používání těžkých zbraní a dronů ze strany agresora. Lidé, kteří žili dva roky na frontě, jsou emocionálně a psychicky traumatizovaní a jen díky neustálé komunikaci a podpoře těchto lidí Olegovi důvěřují a daří se je přimět k přesunu do bezpečí. Aby bylo možné s nimi pracovat a z první linie je odvézt do vyhovujících podmínek, kde jim bude poskytnuta potřebná péče, bude vybudováno komunitní centrum pro 40 osob, které během roku může přijmout na dvě stě lidí.

Starším lidem v evakuaci brání především to, že nemají kam jít.

Naprostá většina lidí, kteří zůstávají v první linii, jsou starší lidé, kteří nemají nebo ztratili kontakt se svými příbuznými nebo jsou přiliš silně vázáni na oblast, kde se narodili a prožili většinu svého života. To jsou lidé, o které se plánujeme postarat. V komunitním centru se jim po evakuaci z bojových zón dostane duchovní a psychologické pomoci a osvojí si dovednosti k překonání stresu. Díky vesnickému klidu a téměř lázeňskému prostředí (v blízkosti pozemku je několik čistých vodních ploch) evakuovaní obnoví svůj emocionální a fyzický stav. K dispozici jim bude jak tělocvična a ukrajinská bánja, tak i pozemky a skleník pro pěstování zeleniny a minifarma. Po rehabilitaci bude snaha najít jim trvalé ubytování a případně práci v jiné části Ukrajiny.

Na co konkrétně budou peníze z této sbírky použity?

V tuto chvíli byl již z vládních prostředků zakoupen pozemek s hospodářskými budovami v hodnotě 7200 eur ve vesnici Grišino nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti. Prostředky sbírky budou určeny na nákup 19 obytných buněk (cena jedné je 11 900 euro, celkem tedy 226 100 euro) a na financování potřebné infrastruktury (kotelna a rozvod topení, kanalizace, terénní úpravy a základy, přípojka elektřiny, prádelna, tělocvična, skleník, minifarma).

Chcete zakladateli sbírky něco vzkázat?

Pro zobrazení či přidání vzkazu musíte být přihlášeni na Facebooku a mít ve svém prohlížeči povolená cookies třetích stran.

Vystavíte mi potvrzení o daru?

Ano, při vyplňování údajů stačí zaškrtnou kolonku „Chci vystavit potvrzení o daru“ a my vám potvrzení zašleme na e-mailovou adresu, kterou jste uvedli.

K čemu mi potvrzení o daru bude?

Váš dar pomůže i vám – můžete si ho totiž jednoduše odečíst od základu daně v daňovém přiznání za daný rok. Pro fyzické osoby (včetně zaměstnanců) platí, že souhrnná hodnota daru musí činit alespoň 1 000 Kč. Právnické osoby si pak mohou od základu daně odečíst hodnotu darů, pokud jejich hodnota činí alespoň 2 000 Kč. Detailnější informace naleznete v § 15 a 20, odst. 1 Zákona 586/1992 sb. o daních z příjmů.

Co se děje s penězi, pokud se cílová částka nevybere?

V momentě, kdy se sbírce dlouhodobě nedaří získávat dary, spojíme se s jejím zakladatelem a domluvíme se na jejím ukončení a předání částky, kterou se podařilo vybrat. Pokud se například vybíralo na přístroj, který není možné za nižší částky pořídit, poprosíme zakladatele sbírky o alternativní řešení. Z podstaty veřejné sbírky ale není možné finanční prostředky dárcům poslat zpět.

Mohu vám poslat peníze přímo na účet? Kde najdu číslo účtu?

Peníze je vždy třeba poslat se správným variabilním symbolem, abychom dokázali platbu přiřadit ke správné sbírce. Proto je potřeba u každé sbírky zvolit platbu bankovním převodem, na základě které vám vygenerujeme variabilní symbol a veškeré údaje o platbě vám zašleme.

Je Donio garantem, že je sbírka důvěryhodná?

Donio je platforma, která založení sbírek umožňuje. V profilu každé sbírky je uvedeno jméno jejího zakladatele, kterému po ukončení sbírky předáme dar. K posouzení, zda je zakladatel důvěryhodný, používáme několik kritérií, abychom co nejvíce předešli zneužití.

Štědrý dárce
20 000 Kč  •  12. 5. 2024 22:34
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  12. 5. 2024 19:04
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  3. 5. 2024 9:53
Milý dárce
400 Kč  •  3. 5. 2024 0:19
Milý dárce
50 Kč  •  1. 5. 2024 2:40

Přemýšlíte jak této sbírce pomoci ještě víc?

Přidejte Dobrovýzvu a složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.

Jak Dobrovýzva funguje

  1. Přidejte Dobrovýzvu – vymyslete vlastní název a úvod.
  2. Sdílejte ji s přáteli, kolegy či ve své komunitě, aby se do pomoci zapojilo co nejvíce dárců.
  3. Vybrané finance přiřadíme k této sbírce, i když se nevybere celá částka.
Přidat Dobrovýzvu Zjistit více

U této sbírky zatím Dobrovýzvy nejsou

Líbí se vám tato sbírka? Podpořte ji Dobrovýzvou.

Složte se společně s přáteli v rámci narozeninové oslavy, ve firmě, nebo na sportovní akci.
Jak to funguje

Vzkazy

Štědrý dárce
20 000 Kč  •  12. 5. 2024 22:34
Dobrosrdečný dárce
600 Kč  •  12. 5. 2024 19:04
Dobrosrdečný dárce
1 000 Kč  •  3. 5. 2024 9:53
Milý dárce
400 Kč  •  3. 5. 2024 0:19
Milý dárce
50 Kč  •  1. 5. 2024 2:40

Kdo další daroval?

Tato dobročinná sbírka spadá pod veřejnou sbírku založenou pořadatelem a je pořádaná ve prospěch příjemce.

Chcete založit sbírku nebo projekt?

Začít vybírat